Proč obyvatelé Vsetína nevěděli o záměru dřív? Využili jsme všechny možnosti, které nabízí? Vyhlásí radnice o spalovně referendum?

Desítky dotazů se snášely na hlavy deseti odborníků, kteří přišli v pondělí na veřejnou diskusi do zasedací místnosti vsetínské radnice. Hned v úvodu rozesmál asi stovku přítomných Petr Stehlík, pedagog a odborník z Vysokého učení technického Brno. „Dnes jsou systémy pro čištění spalin a monitorování dokonalé a přísné. Pokud se pohybujete v hustě zalidněné aglomeraci a chcete se nadýchat čistého vzduchu, běžte ke spalovně, tam to máte zaručené,“ pronesl.

Na první dotaz směřující z davu od Milana Kováče odpověděl: „Ano, jsem nezávislý odborník z univerzity a zároveň spolumajitel firmy, která má dodávat technologii na Vsetín. Ale tyto záležitosti jsou naprosto korektní,“ snažil se ubezpečit.Otázka znečištění v místě, kde jsou domy, školy a školky, trápila Vsetíňany nejvíce. Roman Chmelař se do Vsetína přestěhoval z Brna, kde bydlel poblíž líšeňské spalovny. „Přijel jsem tu za čistším vzduchem. Když je smog nebo inverze, spalovna v Líšni cítit jde. To můžu říct z vlastní zkušenosti,“ nesouhlasil s tvrzením, že provoz zařízení je bez zápachu.

„Prosím pana starostu, aby hájil zájmy obyvatel, ne investora. Protože ten bude vždy tvrdit, že spalovna je perfektní, ale všechny zisky skončí právě u něj. Obyvatelé z toho neuvidí ani korunu,“ dodal Vsetíňan.

SPALOVNA ZNEHODNOTÍ NEMOVITOSTI, MÍNÍ LIDÉ

V ohnivém vystoupení rozvinul jeho slova další místní obyvatel Josef Mikulec. „Není to nic jiného než byznys. Když zazní spalovna, to jediné slovo stačí. Znehodnotí to veškeré nemovitosti v okolí. Ve Zbrojovce je vysoký komín. V MEZu také, proč nikdo neuvažuje o umístění tam?“ ptal se.

ZHORŠÍ SE TAKÉ DOPRAVA

Zazněly také obavy z už tak složité dopravní situace v Luhu. „Denně bude přes tu nejhorší křižovatku projíždět spousta popelářských aut. Místem, kde je cyklostezka, škola, nákupní centrum a školka. Kdo toto mohl vymyslet?“ ptala se za potlesku přítomných paní Andělová.Dlouhá debata se vedla o tom, kdo za město vyjednal, že má vyrůst spalovna v obydlené zástavbě a zda neexistuje jiné řešení.
Projektant brněnské firmy, která dodává technologie k likvidaci odpadu, Vladimír Ucekaj ubezpečil, že pouze zpracovali analýzy a navrhli technické řešení. „Město Vsetín nemá povinnost nám svůj odpad dávat. My nabídneme cenu za zpracování. Pro město bude buď zajímavá, nebo ne. Pak bude muset vám, obyvatelům, zdůvodnit, proč nedává odpad nám, ale likviduje ho jinak,“ vysvětlil.

PAVELEC: JE TO UTAJENÁ AKCE RADNICE

Bývalý zastupitel a někdejší místostarosta Vsetína Stanislav Pavelec se pozastavil nad „utajenou“ akcí radnice. „Dočetl jsem se, že záměr spalovny se připravuje mnoho měsíců za účasti představitelů města. Poslední čtyři roky jsem seděl v zastupitelstvu a nepadla o tom ani zmínka. Kdo o tom tedy věděl a je to skutečně jediné řešení?“ ptal se.

RŮŽIČKA: ZATÍM JSME NIC NEPODEPISOVALI

Starosta Vsetína Jiří Růžička ubezpečil, že se jedná pouze o záměr investora. „Neprobíhala žádná jednání a situace není taková, že by město nebo jiná organizace vlastněná městem podepsaly jakoukoli dohodu nebo memorandum,“ prohlásil.

Likvidaci odpadu bude muset radnice řešit a varianta spalovny je podle starosty zajímavá. „Očekáváme změnu legislativy ve skládkování odpadu. Musíme hledat jiné řešení jeho likvidace. Pokud se ukáže, na základě výsledků dopadu a vlivů na životní prostředí, že je spalovna v pořádku, je to zajímavá metoda likvidace odpadu, který ve městě vyprodukujeme a v současné době ho vozíme na skládku,“ řekl Růžička.

PÁLIT PLYN Z RUSKA? NEŠŤASTNÉ ŘEŠENÍ

Výhodnost spalovny z ekologického i ekonomického hlediska vyzdvihl ředitel spalovny v Liberci Pavel Bernát. „Liberec má díky spalovně už deset roků stejnou cenu za odpad a osm roků cenu za teplo. Je to stabilizační prvek bez toho, co se děje s daní za skládky nebo s cenou za plyn. Vymysleli jsme ve Vsetíně řešení, které jen využívá odpad, který vy produkujete. Je to energetický zdroj,“ upozornil s tím, že pálit plyn z Ruska a energetický zdroj Vsetína zahrabávat není šťastné řešení.

Spalovna, která má stát ve vsetínském sídlišti Luh, budí emoce už několik týdnů. Na jedné straně je pochopitelná obava místních, kteří budou žít v její blízkosti, na druhé straně nutnost vypořádat se s odpadem, který nedovolí zákon od roku 2024 skládkovat.

STAROSTA: ZVÁŽÍME TAKÉ REFERENDUM

Malé spalovny, mezi které by měla patřit i ta vsetínská, mají podle odborníků budoucnost. Na stole je také otázka zodpovědnosti, kdy by obyvatelům menších měst nemělo být lhostejné, zda se bude likvidovat odpad jen ve spalovnách velkých měst. Je otázkou, zda se ve Vsetíně najde vhodnější lokalita a zařízení na zpracování odpadu tu nakonec bude. Starosta města Jiří Růžička připustil, že vedení města bude při rozhodování uvažovat i o referendu.

Jan Nezhyba, nezávislý ekologický konzultant: Momentálně máte zdroj tepla, který zatěžuje vaše okolí minimálně. Pokud tu postavíte spalovnu, dostane se vám do vzduchu 1,3 kilogramu emisí rtuti za rok.

Jana Káčerová, odbor životního prostředí krajského úřadu ve Zlíně: V Uherském Hradišti zůstávají ve vakuu, nevědí, nemají nabídku a hledají řešení. Kroměříž nepřemýšlí vůbec o ničem. Vozí na skládku a do roku 2024 budou spokojení. Potom se uvidí. Je otázkou, kdo bude ten první, kdo začne něco řešit a něco dokáže.

Josef Tomášek, Středisko odpadů Mníšek: Spaloven v České republice je málo. Nemáme s tím až tak velké zkušenosti. Navštívil jsem spalovny v Evropě i v blízkosti obchodních domů a problém s tím není. Ten červený hadr je možná dost zbytečný. Na druhé straně chápu, že spalovna jako pojem je strašák.