VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé z ptačích budek zabrali sovám loni sršni

VALAŠSKO - Ptačí budky rozeseté po celém Valašsku kontrolovali v uplynulých dnech meziříčští ochránci přírody. Při pravidelném jarním sledování zkoumali výskyt sov. Zjistili, že ptáky z některých vystrnadili sršni.

11.5.2007
SDÍLEJ:

Sovy na ValašskuFoto: DENÍK/Jan Patkoš

Během dvou týdnů nahlédli ochránci přírody do třiašedesáti budek. Přibližně třetina z nich je obsazena a jejich nejčastějšími obyvateli jsou puštíci obecní. V několika budkách pro poštolky pak zahnízdil také vzácnější kalous ušatý. „Kromě obsazenosti budek a druhové skladby sledujeme počet mláďat, které následně kroužkujeme,“ vysvětlil Petr Křístek.

Obvykle připadají na každý soví pár v průměru tři mláďata. „Letos jsme objevili hodně hnízd, kde rodiče vyvedli čtyři, nebo dokonce pět mláďat,“ pochvaluje si vedoucí projektu Miroslav Dvorský. Populace puštíků je podle něj na Valašsku stabilní. „Vyšší počet mláďat je zřejmě důsledkem dostatku potravy a mírné zimy,“ dodal meziříčský ornitolog. Základ potravy puštíků tvoří drobní polní a lesní hlodavci, v menší míře pak také ptáci a žáby. Stávají se tak přirozeným pomocníkem zemědělců a lesníků v boji proti škůdcům.

V letošním roce začaly v důsledku mírné zimy některé páry sov hnízdit minimálně o dva týdny dříve. Při kontrolách bylo zjištěno, že některé sovníky byly v důsledku polomů a těžby zničeny. „Dva ze vzletových otvorů sovníků ´zazdil´malý brhlík lesní, což je zhruba dvacetkrát menší pták než puštík. Upravuje si vletový otvor budky přesně na velikost svého těla,“ vysvětlil Miroslav Dvorský. Hnízdní budky budou ekologové sledovat také na podzim. Při pravidelném čištění provedou pod vedením pracovníka Muzea regionu Valašsko Tomáše Kašpara průzkum vývržků, což jsou nestravitelné zbytky potravy puštíků. „Lze z nich zjistit, jaké druhy živočichů jsou v teritoriu zastoupeny,“ vysvětlil Kašpar.

Některé budky určené sovám navíc v loňském létě obsadili sršni. „Staly se tak pro letošní hnízdění sov nepoužitelnými. Ve dvou budkách jsme také našli prázdné hnízdo veverky,“ podotkl Miroslav Dvorský. Meziříčští ochránci přírody letos našli mláďata puštíků ve třinácti budkách a okroužkovali sedmačtyřicet malých soviček.

„V některých budkách měla mláďata kolem sebe spoustu přinesených hlodavců, myšic, norníků a hrabošů. Puštíci tak pomáhají zejména lesníkům, neboť loví drobné lesní škůdce, způsobující škody na výsadbách, dodal ochránce přírody.

11.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nově zvolený poslanec parlamentu Jaroslav Dvořák (SPD) z Valašského Meziříčí.

Jaroslav Dvořák z pověrčivosti mandát neřešil

Druhého ročníku Klobáskobraní v Muzeu řeznictví ve Valašském Meziříčí se v sobotu 21. října 2017 účastnilo třináct amatérských řezníků. Po roce opět zvítězil Jiří Dobiáš z Trojanovic.
15

Meziříčským klobásovým králem je amatérský řezník z Trojanovic

Pavel Pustějovský se jako poslanec zaměří na energetiku

Poprvé v historii bude mít Valašské Meziříčí zástupce v Poslanecké sněmovně, a rovnou dva. Do dolní komory parlamentu voliči svými hlasy vyslali pětačtyřicetiletého manažera Pavla Pustějovského, dvojku na krajské kandidátce ANO 2011, a devětapadesátiletého lékaře neurologa Jaroslava Dvořáka, rovněž druhého na kandidátce Svobody a přímé demokracie – Tomio Okamura.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Vsetín těžil ze střeleckého koncertu Březiny proti favorizovanému Kladnu

Nejlepší střelec prvoligových hokejistů Vsetína v této sezoně David Březina pomohl hattrickem pokořit favorizované Kladno. Přes tři tisíce diváků Na Lapači tak slavilo typickou písní Vysoký jalovec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení