Organizátoři by proto v příštím roce přivítali například účast regionálních škol, pro které může být tato akce vítanou učební pomůckou.

Celorepublikové ankety Strom roku se letos zúčastnilo jedenáct ze čtrnácti krajů v České republice. Zlínský kraj mezi nimi chyběl. Soutěž, ve které hlasovalo více než čtyřicet tisíc lidí, vyhrál Hromův dub z Černovíru v Olomouci před Zlatou lípou u Budišova nad Budišovkou a Lomnickým bukem z Lomnice u Tišnova. “Ze Zlínského kraje jsme letos nedostali ani jednu nominaci. Problém je v tom, že se lidé u vás na stromy dívají pravděpodobně jinak, kvůli případu tragickému pádu stromu ve Zlíně. Je to ale velká škoda,” posteskla si koordinátorka celorepublikové ankety Strom roku Hana Rambousková. Do soutěže mohou podle ní svojí oblíbenou dřevinu přihlásit jednotlivci, občanská sdružení, obce i města. A mají z čeho vybírat. “Zlínský kraj je výjimečný svojí druhovou biodiverzitou. Daří se zde udržovat odrůdovou pestrost ovocných stromů. Rostou zde například také vzrostlé staré oskeruše, což je rarita,” upozornila Rambousková.

Zlínskou oskeruši poničil vandal

Podle Martina Davidova ze zlínského Ekocentra Čtyřlístek roste taková oskeruše i přímo ve Zlíně, pod Jižními Svahy, v ulici Na výsluní. “Někdo ji ale letos úmyslně poškodil,” povzdechl si ekolog. Připomenul i další atraktivní stromy. “V Malenovicích, vedle pily, je památný dub, pěkná lípa roste v Příluku u kapličky, v Provodově v Maleniskách je další alej starých lip a nádherný starý buk roste například i nad Velkými Karlovicemi na Vsetínsku,” pokračoval Davidov.

Výjimečnými stromy se mohou pochlubit i na Kroměřížsku. “V Kvasicích máme například před cukrovarem nádherný dub a památný platan,” uvedl starosta Kvasic Lubomír Musil. “Máme tu také starou jírovcovou alej v místě, kterému se říká Na čtvrtkách. Podél silnice na Nový dvůr a Novou dědinu. Je to rarita, hezká věc a když například kaštany kvetou je to nádherný zelený tunel do kopce,” doplnil ho Roman Berdník z kvasické radnice.

Památné a jinak výjimečné stromy na Uherskohradišťsku dobře zná Radka Breznická z ekologického institutu Veronica v Hostětíně. “Ve Strání před zámečkem roste například krásný převislý buk. V létě jsem chodila i po okolí Vápenic a tam je zase na samotě pod Příslopem nádherný Janův buk a Františkův břek,” ukázala i fotografie vzrostlých krasavců.

Kraj vydá publikaci

Další výjimečné dřeviny chce brzy představit i samotný Zlínský kraj. “Jsme si ale vědomi, že v kraji roste spousta vzácných stromů a proto jsme letos vyčlenili dvě stě tisíc korun na jejich zmapování a vydání publikace Památné stromy Zlínského kraje, která vyjde do konce tohoto roku,” slíbil mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.

Důvodů, proč letos nikdo z kraje žádnou dřevinu do soutěže Strom roku nepřihlásil je celá řada. Oslovení jednotlivci, organizace i obce ale slíbili už v příštím roce nápravu. “O účasti v příštím ročníku soutěže Strom roku budeme uvažovat,” usmál se starosta Kvasic Lubomír Musil.

Anketa? Skvělý tip pro školy

Podle organizátorky ankety je to skvělá příležitost především pro výchovná zařízení. “Školy například mohou tuto anketu úžasně spojit s environmentální výchovou,” připomenula Rambousková. Nadace Partnerství chce svojí anketou upozornit na význam dřevin pro životní prostředí. “Zábavnou hrou se snažíme lidi přivést k většímu zájmu o stromy, které mnohdy bez povšimnutí míjejí. Nehledáme ten nejstarší, nejvyšší, nejmohutnější, nejkrásnější nebo nejvzácnější. Hledáme nejsympatičtější strom, strom s příběhem, který dokáže spojovat lidi, kteří v jeho blízkosti bydlí nebo k němu mají vztah,” doplnila Mirka Drobílková z Nadace Partnerství. Bližší informace o soutěži Strom roku si podle ní mohou zájemci najít na webových stránkách www.nadacepartnerstvi.cz. Uzávěrka dalšího ročníku celorepublikové soutěže Strom roku bude už příští rok v březnu.