Na návsi se totiž konal Kateřinský jarmark, na který již tradičně zamířily stovky lidí.

Centrum obce bylo pro dopravu zcela uzavřené. Své stánky zde umístily desítky prodejců nejrůznějšího jarmarečního zboží i občerstvení. „Jsem tady od půl deváté. Ochutnal jsem zabijačku. Je výborná, mají to dobře připravené," svěřil se v polovině dopoledne jeden z návštěvníků Josef Orság.

„Cérečky, pojďte na kalíšek," vyvolával mezitím ze stánku s medovinou na procházející návštěvnice jarmarku stánkař Jiří Spisar ze Vsetína. Na nedostatek zákazníků si v sobotu rozhodně stěžovat nemohl. Stejně tak ani další prodejci.

Divácky nejatraktivnější částí dopoledne byla tradičně soutěž v pojídání jitrnic. Hodinu před polednem se pod pódiem u obecního úřadu shlukly stovky přihlížejících.

Klání by možná v porovnání s předchozími lety slušela větší účast soutěžících. Letos se do ní přihlásili „jen" čtyři jedlíci. Jaroslav Němec z Bystrého u Poličky, Robin Haas z Valašského Meziříčí, Miroslav Šimic z Ústí nad Labem a Martin Pastucha ze Vsetína.

Jejich úkolem bylo za deset minut sníst co největší počet jitrnic. „Z každé jitrnice museli vždy zachovat oba její konce pro účely sčítání," upozornil Jiří Nechanický, který se stopkami hlídal stanovený časový limit.

Čtvrté místo v soutěži po uplynutí stanového času přiřkli pořadatelé Martinu Pastuchovi, který snědl dvě a půl jitrnice. O dvě zabijačkové pochoutky více pozřel Miroslav Šimic a zajistil si tak třetí příčku.

Na druhém místě skončil Robin Haas, když snědl sedm a půl jitrnic. Největší apetit v sobotním klání jedlíků prokázal Jaroslav Němec z Bystrého. Ve stanoveném limitu do sebe „nasoukal" třináct jitrnic a ještě polovinu čtrnácté, čímž si s přehledem zajistil vítězství. „Soutěžím tady už potřetí," připomněl Jaroslav Němec poté, co si od pořadatelů převzal balíček zabijačkových dobrot připravených pro vítěze.

V kláních jedlíků není Jaroslav Němec žádným nováčkem. „Věnuji se jim už asi osm let. Zvládnu i dvě desítky podobných soutěží do roka," prozradil na sebe zkušený jedlík. Vybíravý přitom není. Soutěžil už v pojídání zabijačkových specialit, ovocných knedlíků, těstovin či bramboráků. „Letos jsem například zvítězil v soutěži v pojídání steaků. Snědl jsem jich téměř kilo za pět minut," připomněl jiný triumf Jaroslav Němec.

Soutěž v pojídání jitrnic ovšem zdaleka nebyla tím jediným, co Kateřinský jarmark návštěvníkům nabízel. Sál, balkon i vestibul kulturního domu byly doslova v obležení lidových řemeslníků a výrobců. K tomu všemu vyhrávala dechová hudba i dětská cimbálová muzika, při drhnutí peří zazpívaly také členky sboru Jasénčanky.

Mezi návštěvníky jarmarku se proplétali také čerti či lucky. Součástí akce byla rovněž výstava vánočních ozdob ze vsetínského výrobního družstva Irisa v obřadní síni obecního úřadu. Ta bude otevřená až do 2. prosince.