Byl mrazivý večer 15. prosince 1944. Na vsetínském gestapu vyslýchá šestičlenná parta gestapáků hlavu valašského odboje. Tlučou do něj, ale z hrdiny nedostanou nic. Chtěli si odpočinout. Zašli na cigaretu, ale před tím otevřeli okno, aby zajatého muže ochromil mrazivý vzduch.

V místnosti nechali jen jednoho vyšetřovatele, konfidenta Franze Kernera – Františka Kopřivu, Čecha, který zradil. V té chvíli si spoutaný vlastenec řekl – teď, nebo nikdy! S rukama svázanýma kopnul Kernera do břicha, srazil ho k zemi a vrhl se k otevřenému oknu. Než se stačil překulit přes parapet, gestapák vytáhl pistoli a vyprázdnil do něj celý zásobník šesti střel. Josef Sousedík byl prostřílený jako řešeto…

POKUS O ÚTĚK NEVYŠEL

Touto událostí z blížícího se konce druhé světové války připomněl technik, publicista a spisovatel Jiří Kohutka osobnost Josefa Sousedíka na křtu 2. vydání knihy Josef Sousedík (ne)zapomenutý vynálezce, továrník, politik a vlastenec.

Na mimořádnou osobnost, která chápala vlastenectví jako zodpovědnost za současnost i budoucnost naší země zavzpomínala žijící legenda odboje na Valašsku plukovník Jan Hronek.

„Svojí činnost jsem začínal u Josefa Sousedíka. Jako mladý kluk jsem byl zodpovědný za zjišťování informací o německých posádkách, které se tu vytvářely. Sledoval jsem počet, výzbroj a další. Možná jsem posledním žijícím členem jeho organizace,“ prohlásil.

Sousedík podle něj budoval i v době nejhorší Heydrichiády svou organizaci. „To je něco úžasného. Koncem léta 1943 už tu byla organizace s více než tisíci členy. Důležité je, že to byla jediná akceschopná odbojová organizace na Moravě. A dovolím si říct, že i v celém protektorátu,“ vyzdvihl Hronek.

VYNÁLEZCE, POLITIK, TOVÁRNÍK I TATÍNEK

Rozšířené vydání knihy si Josefa Sousedíka všímá po všech stránkách jeho plodného života. Sousedíka jako elektrotechnika, vynálezce, továrníka, politika, starosty Vsetína, otce rodiny a také jako odbojáře a vlastence.

Druhé vydání spatřilo světlo světa koncem minulého týdne v sále Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně. Za účasti Tomáše Sousedíka, syna slavného otce, spoluautora knihy Jiřího Kohutky, válečného veterána plukovníka Jana Hronka, zástupců firmy TES Vsetín a dalších hostů se křtu ujal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

LETOS TŘI VÝROČÍ

K doplnění knihy o muži, jemuž říkali Edison z Moravy, vedlo autory několik důvodů. „Jednak si letos připomínáme trojité výročí spojené s Josefem Sousedíkem – výročí narození, výročí hrdinské smrti a sto let od založení jeho fabriky,“ připomněl Jiří Kohutka 125. a 75. výročí spojené s životem vsetínského rodáka.

Dalším důvodem byl fakt, že po deseti letech námahy bylo Josefu Sousedíkovi udělené státní vyznamenání prezidentem republiky.

„Usilovali jsme o vyšší vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Nakonec převzal syn Tomáš medaili Za hrdinství. Lví podíl na udělení vyznamenání má pan hejtman Jiří Čunek,“ připomněl Kohutka.

Třetí věc, která vedla autory k reedici knihy, byla skutečnost, že se odborníci pustili do rekonstrukce legendární Slovenské strely. Do opravy vozů, které už ve 30. letech po technické stránce vynikaly zejména světově unikátním elektromechanickým přenosem výkonu podle patentovaného návrhu Josefa Sousedíka.

STUDENTI SOUTĚŽILI NA TÉMA SOUSEDÍK

Ředitel Masarykova gymnázia Vsetín vzpomněl Josefa Sousedíka jako zakladatele školy.

„Jsme hrdí na takové velikány a cítíme stále dluh. Jejich osobnosti a odkazy je třeba studentům neustále připomínat,“ řekl Martin Metelka.

Že se tak děje dokazuje soutěž, kterou na vsetínském gymnáziu vyhlašují pod názvem Valašsko a její osobnosti. Tématem loňského ročníku byl Josef Sousedík.

Z padesátky prací si v literárním žánru odnesla prvenství Markéta Hurtová a ve výtvarném Denisa Čermáková. Obě si při křtu knihy o vsetínském rodáku a světovém vynálezci odnesly jako odměnu po jednom výtisku.