V kauze jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom.

Hlavní líčení v kauze začalo koncem letošního ledna. Od té doby se uskutečnilo 26 jednacích dní. Vypovídaly desítky svědků, soud předvolal také několik soudních znalců. Nyní bude mít hlavní líčení téměř měsíční pauzu.

Společnost Energoaqua v Rožnově pod Radhoštěm sídlí v areálu bývalé Tesly Rožnov.
Čistírna firmy Energoaqua byla provozována nedbale, řekl v kauze Bečva znalec

"Dám prostor stranám k přípravě závěrečných návrhů," řekla Gerlová.

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest. Dnes se soud zabýval především listinnými důkazy. Zamítl také některé další důkazní návrhy předložené obhajobou.

Původ znečištění předmětem nejasností

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem.

Výpusť kanálu vedoucího do valašskomeziříčské části Juřinka z bývalého areálů Tesly Rožnov; středa 2. prosince 2020
Otravu Bečvy způsobila obžalovaná Energoaqua, řekl u soudu znalec Klicpera

Zástupci společnosti Energoaqua odmítají, že by se jedovaté látky do řeky dostaly jejím kanálem. Uvádějí, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění, a je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Zapravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři. Blíže místu úhynu prvních ryb má výusť například valašskomeziříčská chemička Deza.

Podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila Energoaqua znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem, a to nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.