Stejně jako před třemi týdny v případě prvních dvou rodin, i nyní soud rozhodl, že se Vsetín omlouvat nemusí. „V obou případech byla žaloba zamítnuta. Žalobci neprokázali, že by výroky, které popsali v žalobě, nějakým způsobem zasáhly do jejich osobnostních práv,“ uvedl místopředseda krajského soudu pro úsek trestní Igor Krajdl.

I tentokrát však soud za vystěhování přiznal rodinám alespoň částečné finanční odškodnění v rozmezí od dvou do pětatřiceti tisíc korun pro jednotlivé žalující.

„Ostatní nároky do částky sto tisíc korun, kterou každý z žalujících požadoval, byly zamítnuty,“ doplnil Igor Krajdl.

Spor mezi městem Vsetína a romskými rodinami se táhne už dvanáct let. Romové tvrdí, že je vedení města v roce 2006 vystěhovalo z pavlačového domu násilím a způsobilo jim psychickou újmu. Čtyři rodiny čítající dohromady pět desítek lidí později podaly na město žalobu. Náhradou za údajné příkoří žádaly odškodné více než pět milionů korun a také veřejnou omluvu v tisku.

Podle starosty Vsetína Jiřího Růžičky (KDU-ČSL) je nynější rozhodnutí soudu signálem, že město nepochybilo. „Soud shledal, že se nemáme za co omlouvat. Za tím si také po celou dobu stojíme,“ řekl Růžička.

Zvláštní je však podle něj skutečnost, že se celá kauza vleče už takovou dobu.

„Je podivuhodné, že soud nižší instance už třikrát rozhodl ve prospěch města a soud vyšší instance třikrát rozhodl opačně. Potřetí dokonce nařídil výměnu soudce. Přesto i po ní soud nižší instance opět rozhodl, že se město nemusí omlouvat,“ připomněl Růžička.

Odškodnění, které soud Romům přiznal, činí podle Jiřího Růžičky zhruba deset procent původně žádané částky. „Nicméně zvážíme odvolání. Ale až poté, co si prostudujeme písemné vyhotovení rozsudku,“ dodal starosta Vsetína.