Sobotní slavnostní galaprogram byl vyvrcholením oslav 75. výročí Vsacanu. Sál vsetínského domu kultury zaplnili bývalí i současní členové, příznivci souboru a další hosté do posledního místa.

Zpěvačka Zdeňka Straškrabová přišla do Vsacanu před sedmdesáti lety. „V roce 1949 byla ve Vsetíně veliká výstava Valašsko v práci. Potřebovali, aby se návštěvníci pobavili a něco uviděli. A tak jsme začali vystupovat, ale jen tak jednoduše, tančili jsme a zpívali,“ popsala.

Časem se soubor začal posouvat. „Pak to začalo být náročnější, aby z toho něco diváci měli. Začali jsme tancovat různé choreografie, dařilo se nám a lidem se to líbilo. Tak začal Vsacan působit nejen na Vsetíně, ale po celé republice,“ připomněla Zdeňka Straškrabová.

Na zakládajícího člena cimbálové muziky Vsacan, a také vypravěče Aloise Cepka zavzpomínala ze záznamu Jarmila Šuláková.

„Nikdy nedovedl nikoho zarmoutit. Když jsme měli začátek představení, strýc vyšel před oponu, uvítal obecenstvo, a navodil takovou krásnou atmosféru, že jsme byli všichni – účinkující i lidé v sále jak jedna rodina,“ zaznělo z nahrávky.

Dlouholetý choreograf a umělecký vedoucí souboru Vladimír Pavelka vyzdvihl atmosféru, která mezi členy panovala.

„Už v dětském souboru jsme měli dobrou partyju. Děcka tam proto rády chodily, nejen že je to bavilo, ale i kvůli dobré partě,“ liboval si.

Ve Vsacanu zažil generaci Špačků, Ekartů, Růžičků. „Byli to první tanečníci a vím, že byli všichni dobří. Ale mimo tanec byli velicí parťáci a humoristi,“ zdůraznil Pavelka.

Díky souboru získal fůru dobrých kamarádů a přátel nejen ve Vsetínských souborech, ale při zájezdech a vystoupeních po celé republice.

„To všechno mi dal soubor. Bylo toho moc, ale taky mi něco vzal – možnost víc se věnovat rodině a žít s ní,“ řekl Vladimír Pavelka.

Při vzpomínkách Miroslavy Zapletalové došlo také na dalšího velikána souboru, kterým byl výborný hudebník a autor hudebních úprav Bedřich Lichnovský.

V sobotním programu se představily všechny složky souboru. Návštěvníci v sále si zazpívali, pobavili se a zavzpomínali. V přátelském duchu si popovídali a společně se zasmáli. Lidé kolem Vsacanu jsou zkrátka dobří parťáci.