Překvapením bylo předání Ceny města Rožnov pod Radhoštěm pro rok 2018 manželům Dobrovolným.

Do posledního místa zaplněný areál byl svědkem programu, který návštěvníci v průběhu několikrát ocenili bouřlivým potleskem, v závěru ve stoje.

Oslava souboru, který vznikl v roce 1948 jako Valašský krůžek při Muzejním a národopisném spolku v Rožnově pod Radhoštěm měla spád, vtip i důstojné vyvrcholení.

V úvodu připomněl tanečník souboru a zároveň moderátor akce Tomáš Gross bývalé členy.

Společně s nejmenšími Radhošťáky zavzpomínali na zakládající dvojici Miloše Kulišťáka a Věru Otevřelovou i prvního primáše souborové muziky Jaroslava Štiku či sourozence Štruncovy.

„Pokud byste se zeptali členů Radhoště, či jakékoli jiné osobnosti z řad folkloristů na nejvýznamnější osobnost souboru, drtivou většinu z nich napadne jméno Václav Bradáč, člověk s obrovským srdcem, který měl rád lidi, dobrou zábavu a byl bezednou studnou optimismu,“ připomněl Tomáš Gross zakládajícího člena, tanečníka, zpěváka, choreografa a jednoho z uměleckých vedoucích.

Po vzpomínkové části už patřilo nasvícené podium fungl novému pásmu autorky Petry Belkové s názvem Valašský muzigál.

„Bude to premiéra a zároveň derniéra. Já si myslím, že v tomto množství už se nikdy nesejdeme a vy máte jedinečnou příležitost vidět něco, co už nikdy nikdo neuvidí,“ vtipkoval moderátor.

Muzigál odměnili diváci mohutným potleskem. Schylovalo se k závěru, ale definitivní tečkou bylo překvapení od vedení rožnovské radnice.

Cena města manželům Dobrovolným

Starosta Radim Holiš s místostarostou Janem Kučerou vyskočili na podium a udělili, výjimečně v letním čase, významné ocenění.

„Přátelé folkloru, zastupitelstvo města svým usnesením ze dne 12. června, uděluje Cenu města Rožnov pod Radhoštěm pro rok 2018 manželům Heleně a Petrovi Dobrovolným,“ pronesl starosta za bouřlivých ovací publika.

Předseda spolku Petr Dobrovolný vzpomněl na svůj příchod ze severních Čech do Rožnova a v poděkování vyjádřil svůj vztah k folkloru.

„Proč folklor? Je to jedno slovo, ale za ním se skrývá celá řada artefaktů, které vytvářely generace lidí před námi, sto dvě stě let. Dnešní generace z nich pořád čerpá. Je to zdroj krásy a to je moje hobby,“ pronesl.

Závěr večera patřil blahopřáním. Od souborů místních i vzdálenějších. Pogratulovat přišli také členové partnerského souboru z Maďarska Béri Balogh Ádám.

Důležitý slib přinesl také ředitel muzea Jindřich Ondruš.

„Nesu tři dary, kytici květin pro paní Dobrovolnou, slivovici předávám panu Dobrovolnému a třetím darem je smlouva, kterou jsem si ale nechal na stole. Je to tedy veřejný příslib toho, že můžete vystupovat u nás v muzeu a když budete zdraví, tak minimálně dalších sedmdesát let. Aby vystoupení přinášely radost vám všem i nám,“ popřál ředitel muzea. A podle slov spokojených návštěvníků hovořil za všechny.