Kdo za takovým tvrzením stojí, ředitelka Centra Miroslava Grožajová netuší. „Nechci spekulovat. Ale není vyloučeno, že fámy šíří někdo z blízkých některého z uživatelů našich služeb," sdělila redakci Miroslava Grožajová, která je v čele Centra od jeho založení v roce 1999.

O snaze převedení Centra pod charitní organizaci poprvé slyšela ředitelka Grožajová od meziříčského místostarosty Josefa Vrátníka přibližně v polovině listopadu. „Od něj jsem se také dověděla, že město bude upřednostňovat Diakonii. Nicméně připustil, že bez šance nejsou ani další organizace," poznamenala.

Podle ní ale nelze vyloučit, že za vším děním kolem možných změn vlivu na Centrum je fakt, že meziříčské sociálně terapeutické dílny Centra pro lidi se zdravotním postižením se stanou velmi brzy finančně na městu nezávislé.

Všechno totiž nasvědčuje tomu, že od příštího roku bude součástí krajského individuálního projektu a naše služby zaplatí evropské strukturální fondy.

„Máme totiž stoprocentní krajské hodnocení. Pokud to tak dopadne, staneme se soběstační," poznamenala Grožajová.

Její slova potvrdila krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan. „Ano takový projekt připravujeme. S valašskomezi­říčským centrem je v něm počítáno," řekla ve středu dopoledne redakci Valašského deníku krajská radní.

Valašskomeziříčský místostarosta Josef Vrátník (BEZPP) a ředitelka Diakonie a zastupitelka města Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL) reagovali na dohady kolem sociálně terapeutických dílen Centra pro lidi se zdravotním postižením vydáním společného prohlášení. V něm zdůrazňují, že sociálně terapeutické dílny považují za nesmírně důležitou službu. „Nehodlám se k tomuto problému jinak vyjádřit," podotkl ale na přímý dotaz Josef Vrátník.

Sdílnější byla Zdislava Odstrčilová. „O problematice kolem sociálních služeb ve městě samozřejmě diskutujeme. Mojí snahou ale je, aby tyto služby ve Valašském Meziříčí zůstaly. Na jejich likvidaci z naší strany nikdo nepracuje," prozradila nakonec Zdislava Odstrčilová.

Rozhodnou zastupitelé města?

Podle ní o zřizování a rušení příspěvkových organizací navíc ve městě nerozhoduje jenom ona, nebo Josef Vrátník, ale dvaceti pěti členné zastupitelstvo města. „Zastupitelstvo má právo i odpovědnost o příspěvkových organizacích rozhodovat," připomněla Odstrčilová.

Lidé žijící ve Valašském Meziříčí mají na celou záležitost rozdílné názory. „Myslím si, že když budou dílny fungovat pod jednou střechou, bude to jenom k lepšímu," vyjádřila se například Meziříčanka Daniela Červinková.

Opačný názor zastává další z obyvatel města Tomáš Koutný. „Nechal bych to tak, jak je. Funguje to dobře. Vím to od mých známých," reagoval.