„Hledali jsme místo s duší Valašska, a nebylo to vůbec snadné,“ vypráví Vratislav Kopp.

Po dlouhém zvažování si se snoubenkou vybrali za místo sobotního obřadu polodřevěný kostel nedaleko centra Valašského Meziříčí.

„Přišel na to můj otec, který je velký znalec místní historie. Sám jsem kolem kostela chodil celý život, ale uvnitř jsem nikdy nebyl,“ přiznává ženich.

Kostel svaté Trojice pochází ze druhé poloviny šestnáctého století, nedávno prošel nákladnou opravou. Víře přestal sloužit po druhé světové válce. Nyní je v něm stálá výstava kamenných a dřevěných plastik. Příležitostně se zde konají koncerty, například každoroční provedení Rybovy České mše vánoční. Svatba tady ještě nebyla.

„Je to pěkný prostor. Historický a slavnostní, určitě má své kouzlo,“ líčí své dojmy matrikářka městského úřadu Ivana Kasalová. Chválí také podmínky, jež kostel nabízí.

„Je prostorný, vhodný i pro větší svatby, a po rekonstrukci je v něm více světla. Výhodou jsou také několikery dveře, aby jedněmi mohli vejít dovnitř snoubenci a dalšími svatební hosté. Navíc je tady výborná akustika a příjemný chládek,“ hodnotí matrikářka.

Propojení kultur

Nadšeni byli také snoubenci. „Moc se mi líbí, je to krásný valašský kostelíček. Těšila jsem se, až ho uvidí také rodina a přátelé mého vietnamského otce, kterých přijel na svatbu celý autobus. Je to takové propojení kultur,“ usmívá se Nikola Nguyenová.

Na svatbu si snoubenci a jejich hosté počkali – původní dubnový termín kvůli nouzovému stavu odložili. Zato nyní je možná čeká i druhá hostina, tentokrát ve vietnamském stylu. „Tamní svatby bývají velké, veselí se na nich stovky lidí. Rád bych ji zažil, ale všechno bude záviset na situaci okolo koronaviru,“ vysvětluje ženich.

V kostele svaté Trojice si v sobotu řekly „ano“ dva snoubenecké páry. Další tři obřady proběhnou na podzim. Prostory propůjčuje Muzeum regionu Valašsko, jež chráněnou památku spravuje. Pronájem vyjde na tři tisíce korun. „Zájem je veliký, po rekonstrukci se ještě zvýšil. Kostel je teď atraktivnější a hezčí,“ říká zástupce ředitele muzea Jan Marek, jenž zájemcům doporučuje dohodnout si termín na matrice valašskomeziříčské radnice.