V pravé poledne si na meziříčské radnici řekli „ano" Luděk Sommer a Věra Havířová. „Byl to záměr. Dvanáctka je odjakživa mé šťastné číslo," prozradil ženich. Zda tomu tak bude i v případě nevěsty, to se podle jejích slov teprve uvidí.

Naproti tomu Aleš Cvrček si dlouholetou přítelkyni Janu chtěl vzít o den později. „Třináctý prosinec se mi zamlouval více. Není ale úředním dnem, oddávající i matrikářka budou mít jiné pracovní povinnosti," vysvětlil šestatřicetiletý ženich.

Svatbu přesto provázely nezvyklé okolnosti. „Termín jsem se před rodiči, přáteli i snoubenkou snažil utajit. Podařilo se mi to jen zčásti," připustil Cvrček, jenž si přál mít svatbu v džínách. „Nepřemluvil jsem oddávajícího, aby si je vzal také, a proto jsem ustoupil. Frak a svatební šaty jsme si ale nevzali, dali jsme přednost klasice," doplnil ženich.

Obřad a následná hostina se odehrály ve Schlattauerově kavárně, která je součástí Moravské gobelínové manufaktury. „Chodíváme sem na páteční posezení s kamarády i oslavy narozenin," uvedl Cvrček. V kavárně pamatují koncerty, cestopisné besedy, ochutnávky vín i diskuzní kluby. Svatba se tady konala poprvé.

Ředitel gobelínky se o ní dověděl od naší redakce. „Něco jsem tušil, ale nebyl jsem si jistý, i když si k nám pozvali cimbálovou muziku Bača. Vážně to bude u nás," ujišťoval se akademický malíř Jan Timotej Strýček, jenž uvěřil až poté, co se dověděl, že matrikářka má obřad ve svém diáři.

Svatba v jejich kavárně ředitele potěšila. „Aleš Cvrček je velký fanoušek gobelínky. Když jsme Schlattauerovu kavárnu před čtyřmi lety otevírali, byl jedním z prvních hostů," pamatuje si Strýček. Obřad byl zážitkem také pro zastupitele Vlastislava Navrátila, kterého si ženich z letité známosti a kvůli jeho smyslu pro humor vyžádal. „Už jsem oddával v suterénních prostorách M-klubu. I tohle je zajímavý nápad," těšil se Navrátil, jenž rád improvizuje, a proto se rozhodl odchýlit od obvyklé svatební řeči. 

Autor: Josef Beneš