Pomoci mají v tomto směru vsetínským občanským demokratů stmeleným kolem Ivety Táborské, která je jejich lídrem v nadcházejících komunálních volbách, také evropské dotace.

„Bude možné čerpat finance na rekonstrukce rozvodů tepla ve městech. Zajímá mě proto, jaké záměry v tomto směru má společnost MVV, která společnost Zásobování teplem Vsetín vlastní," tvrdí vsetínská starostka.

Odborníci však upozorňují, že uvedený volební slib ODS je s ohledem na evropské dotace nereálný.

„V podstatě je to za stávající situace neřešitelné. Získat v tomto směru dotace je nemožné. Obávám se, jak znám poměry v MVV, že na to, aby využila evropské dotace, nepřistoupí ani německá společnost," uvedla ředitelka Energetické agentury Zlínského kraje Miroslava Knotková, která je problematikou zásobování teplem ve Vsetíně zevrubně obeznámena.

Stejně se vyjádřil také Jan Kučera, nezávislý konzultant v oblasti strategického řízení rozvoje měst a obcí a odborník na čerpání prostředků z EU.

„Získání dotace pro město, aby ji pak použilo na rekonstrukci majetku či zařízení soukromého majitele, to je tak málo pravděpodobné, že se to rovná téměř nule," pověděl Kučera.

Problémem je zejména to, že město nemá na uvedenou tepelnou soustavu žádný vliv. Nemá ve společnosti byť jedinou akcii. S největší pravděpodobností tak nebude mít možnost dotaci získat. Nic na tom nezmění ani fakt, že starostka, jak sama potencionálním voličům zdůrazňuje, je členkou Energetické skupiny Zlínského kraje.

Zdá se tak už nyní, že Iveta Táborská a ODS nebudou schopni svoje velké volební téma v nadcházejících čtyřech letech splnit. „Jde o velmi závažný slib, který může být na volebních miskách vah těžkým kalibrem. Lidé na levnější teplo zřejmě rádi uslyší. Na to asi vsetínská ODS bez ohledu na cokoliv a kohokoliv spoléhá. Nemyslím si ale, že je to zrovna fair," vyjádřil se Vsetíňan Zdeněk Kulhavý.

Zásobování teplem ve Vsetíně je velkým oříškem. Úkolem, který nebude tak snadné vyřešit. Soustava je podle odborníků na oblast tepelné energie a jejich dodávek zanedbaná. Bude potřeba do ní investovat mnoho milionů, aby odpovídala současným trendům. To prý není práce na čtyři roky.