„Obě nafukovací planety, navíc působivě nasvícené, jsme veřejnosti představili už během festivalu Světlo Valmez, kde poutaly pozornost dětí i dospělých. Ukázalo se, že jsou výbornou interaktivní pomůckou při výuce a díky svému detailnímu zpracování umí zaujmout i širokou veřejnost,“ říká místostarostka Valašského Meziříčí Yvona Wojaczková, která stojí za nápadem modely pořídit.

V říjnu si pak přímo na valašskomeziříčské hvězdárně mohli Jupiter prohlédnout žáci místních škol. Pracovníci hvězdárny pro ně zároveň připravili krátký výukový program, ve kterém je blíže seznámili se světem této největší planety naší Sluneční soustavy a jeho měsíci.

Pětimetrový světelný model radnice pořídila společně s partnerským městem Partizánské díky přeshraničnímu projektu Města ve světle informací. Dotace na jeho pořízení činila cca 45 tisíc korun. Planeta byla zatím představena dvakrát ve Valašském Meziříčí a jednou na Slovensku.

„Zpracování Jupitera je unikátní. Data pro tisk pláště totiž dodala přímo Hvězdárna Valašské Meziříčí z družicových snímků NASA v dosud nejlepším možném rozlišení,“ popsala Lucie Králová z oddělení rozvoje města valašskomeziříčské radnice.

Dodala, že do Partizánského se model vrátí ještě v listopadu a na jaře.

„U nás se na něj můžeme těšit hned po zimě, kdy bude součástí Dne hvězdáren a planetárii. Poté si jej mohou zapůjčit školy či hvězdárna a bude využíván na různých akcích pro veřejnost,“ uzavřela Králová.