„Na cestách, které jsme ošetřili chemicky, zůstávala přes den tenká vrstva kaše, která klouzala,“ vylíčil jednatel Správy údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka s tím, že cesty druhé třídy byly ošetřeny inertním materiálem. Také na nich se postupem dne vytvořila uježděná vrstva sněhu, která ale byla při zvýšené opatrnosti sjízdná.

Silničáři na Valašsku se starají o více než pět set kilometrů cest. A ve skladech mají dva tisíce tun soli a deset tisíc tun inertního materiálu.Pokaždé, když nasněží, bývá nejhorší situace v úsecích, které vedou do svahu a jsou značně dopravně vytížené.Dramatická bývá zima napřiklad cestou na Sirákov, do Prlova, na Střelnou, do Horní Bečvy a samozřejmě do valašskomeziříčské části Hulince.„Jsou to úzké cesty. A když nejsou úplně suché, zůstávají na nich viset kamiony. Za nimi se řadí auta a my nemůžeme silnici ošetřit,“ přiblížil Kořistka.

Kamiony blokovaly přechod Střelná

Například v noci na pondělí, kdy se poprvé snesl na region sníh, zablokovaly silnici do Střelné kamiony jedoucí ze Slovenska. Od osmi hodin večer do rána tam doprava stála. „Potřebovali bychom tady mít značku o povinné zimní výbavě, protože nákladní auta tu jezdí s letním obutím a pak to podle toho vypadá,“ řekl starosta Střelné Petr Kráčmar. Když je nejhůř, cesta je pod sněhem a silničáři nestíhají prohrnovat, pomůžou si obyvatelé obce traktorem s radlicí. „Ale to opravdu jen v kalamitních situacích, protože na to nemáme, musíme udržovat hlavně své cesty,“ vysvětlil.

Přívaly sněhu komplikují dopravu tradičně i v horských oblastech. Například na Soláň, do Velké Lhoty či do Velkých Karlovic se v zimě jezdí těžko, i když tam silničáři v pravidelných intervalech pluží a sypou štěrk. Cesty jsou tam totiž klikaté a úzké. A uježděný sníh klouže. „Je někdy nutné nasadit řetězy, většinou ale jen když je kalamita nebo sníh namrzne a vytvoří se ledovka,“ přiblížil provozní vedoucí areálu na Soláni Jan Dudek.

Sněhové jazyky komplikují dopravu

Na Kelečsku zase komplikuje v zimě dopravu vítr. „Fouká tady hodně, takže i když silničáři pravidelně pluží, vznikají zde sněhové jazyky, které komplikují řidičům jízdu,“ vysvětlil starosta Kelče Karel David. Od Valašského Meziříčí vede do města cesta třetí třídy. „Je proto jasné, že nebude odplužená ihned potom, co napadne sníh. Jestli si někdo to někdo myslí, krutě se mýlí,“ uzavřel David.