Vozovky první třídy na Vsetínsku jsou mokré a chemicky ošetřené, na cestách nižších tříd je asi třícentimetrová vrstva ujetého sněhu. Místy jsou silnice zledovatělé. Ujetý sníh je také na některých silnicích Zlínska, ve zbylých okresech se na cestách drží zbytky rozbředlého sněhu nebo jsou komunikace mokré a po chemickém ošetření.

V kraji je zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus sedmi do minus dvou stupňů Celsia.

Zlínsko

Cesty pokrývá rozbředlý sníh či ledovka

Se zvýšenou opatrností musejí v pondělí ráno cestovat řidiči ve Zlínském kraji. Vozovky jsou pokryté rozbředlým sněhem, místy mokré po chemickém ošetření a někde se tvoří ledovka.

Na několika místech dopravu komplikují také nehody. Bouralo se například v ulici Kollárova v Uherském Hradišti, poblíž Ludslavic u Holešova či mezi Valašskými Příkazy a Horní Lidčí na Vsetínsku.

Ve Zlínském kraji v pondělním dopoledni nadále sněží, teploty jsou od –7 do –3 stupňů Celsia.

Kroměřížsko

Cesty na Kroměřížsku pokryla souvislá vrstva sněhu, sjízdnost je zatím dobrá

Dopravu na Kroměřížsku komplikují sněhové přeháňky. Povrh vozovek přes noc pokryla souvislá vrstva sněhu. Na údržbě silnic pracují silničáři.

„V terénu máme všechny naše vozy, vozovky první třídy na Kroměřížsku jsou po chemickém ošetření a sjízdné. Hlášeny nejsou žádné problémy," informoval dispečer ze Správy a údržby silnic Kroměřížska.

Teplota se v ranních hodinách pohybovala od mínus sedmi do mínus dvou stupňů Celsia. Přes den by podle meteorologů mělo převládat sněžení s teplotami od mínus čtyř do mínus dvou stupňů.

Slovácko

Silničáři na Slovácku mají v terénu veškerou techniku

Husté sněžení na Slovácku vyhnalo do terénu v neděli večer a v pondělí 10. prosince nad ránem všechnu dostupnou techniku silničářů. I když sněhová vrstva na vozovkách činila něco mezi pěti až deseti centimetry, posypové vozy ani traktory se nezastavily ani v průběhu dne. Přeháňky totiž přicházely ve vlnách. „Napřed musela vyjet mechanizace v oblasti Chřibů, kde začalo hustě sněžit už v neděli večer kolem 22. hodiny. Ošetřovat silnice v Bílých Karpatech jsme vyrazili před půlnocí," informoval výrobní náměstek Správy a údržby silnic Slovácka Břetislav Zapletal. Nejobtížnější byla podle něj situace v Chřibech ve směru od Brna, kde doprava v noci na pondělí i několik desítek minut stála. „Naštěstí byl provoz slabý, takže to osm posypových vozů a pět traktorů nakonec zvládlo," sdělil Zapletal. O průjezdnost komunikací na Uherskobrodsku se v pondělí staralo pět posypových vozů a devět traktorů. „Zatím jsou všechny vozovky na Slovácku sjízdné bez problémů. Je tomu tak i proto, že jsme nasadili prakticky všechnu dostupnou techniku," poznamenal Břetislav Zapletal v pondělí před polednem.

Čtěte také: Řidiči v pondělním sněhu za Brodem bourali

Vsetínsko

Silnice jsou sjízdné, řidiči ale musí být opatrní

Cesty na Valašsku jsou od rána přes veškerou snahu silničářů sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Nejhůře na tom jsou komunikace na Vsetínsku, Valašskomeziříčsku a v okolí Horní Lidče.

V některých úsecích řidiče potrápily zmrazky, jinde zase zbytky sněhové kaše či vyjeté ledové koleje. „Tam, kde sypeme sůl, byly cesty mokré, ale holé. Tam, kde používáme inertní posyp, je ale zledovatělý sníh," vysvětlil ředitel Správy a údržby silni Valašska Jaromír Kořistka.

V regionu se bouralo. O půl osmé ráno v ulici Kardinála Bauera ve Valašském Meziříčí sjel řidič kvůli náledí do příkopy. Silnice byla hodinu průjezdná jen částečně. Další dopravní nehoda se stala také ve Valašském Meziříčí v poledne v ulici M. Alše. Šofér dostal smyk a najel do dopravní značky.

Autor: ČTK, zpravodajové Deníku