Region zasáhlo silné sněžení kolem osmé hodiny ráno. Tradičně se prakticky hned objevily problémy při výjezdu do kopce Syrákov u Liptálu na Vsetínsku. Ještě po desáté hodině zde na silnici ležela vrstva rozbředlého sněhu. „Spadlo to strašně rychle. A mám pocit, že to silničáři neuhlídali. Nebo je jich možná málo," zamyslel se Marcel Třetina, který načas zapadl při výjezdu do Syrákova.

„Musel jsem zastavit kvůli několika uvízlým kamionům. A teď se nemůžu rozjet," líčil řidič osobního vozu. Nedobrovolná zastávka k jeho štěstí netrvala příliš dlouho. Vysvobození přinesl sypač pražské společnosti AVE, jenž má tuto zimu poprvé na Valašsku na starosti silnice I. třídy. Sypač rozježděný sníh prohrnul a silnici chemicky ošetřil. Nedlouho poté se do pohybu daly i uvízlé kamiony.

Těžká nákladní auta neměla problémy jenom na Syrákově. Silnice blokovaly na řadě dalších míst. Například v Prlově a Pozděchově uvízly na více než dvě hodiny. Od desáté do dvanácté hodiny dopoledne byla také úplně uzavřena silnice ve Valašském Meziříčí ve směru na Nový Jičín v části Hulince. Na zasněžené a zledovatělé cestě tady rovněž stálo několik kamionů, které nemohly dál. Problémy byly také na silnici ze Střelné ke státní hranici se Slovenskem.

Pracovníci údržby silnic věnovali ráno právě hlavním tahům. Na všechny úseky se ale nedostalo hned. Na silnici ze Vsetína do Valašského Meziříčí se po osmé hodině motoristům jelo relativně dobře pouze po Brňov. „Odtud až Valašského Meziříčí už byl na silnici sníh. Povrch cesty ošetřený nebyl, a tak nezbylo než jet krokem," vylíčil Valašskému deníku Jan Kamelander ze Vsetína.

Situace podle něj nebyla o mnoho lepší, ani když se stejnou cestou vracel kolem desáté hodiny zpět. „Cesta na celém úseku byla pořád sjízdná jen s vysokou opatrností. Přesto jsem nepotkal ani jedno auto údržby silnic. Zastávku jsem měl i v Semetíně. Ale ani tam nebyla kolem desáté hodiny cesta ošetřená," poznamenal motorista s výčitkou směřující k pracovníkům údržby.

Také na některé cesty mimo nejdůležitější tahy se silničáři dostali až se zpožděním. „Silnici ve směru na Troják prohrnuli až po desáté hodině. O žádných mimořádných dopravních událostech jsme ale informováni nebyli," všimla si místostarostka Hošťálkové Jana Plevová. Dodala, že úklid sněhu z chodníků si vesnice zajišťovala sama.

Silničáři se s náhlou sněhovou nadílkou potýkali od rána. Společnost AVE vysílala první sypač do terénu o tři čtvrtě na osm ráno. Mířil právě na problematický Syrákov. „V rozmezí dalších třiceti minut, kdy začalo opravdu intenzivně sněžit, už byla v terénu veškerá technika. Tedy šest sypačů a také tři traktorové radlice," přiblížil Karel Burian ze vsetínského dispečinku firmy AVE.

Podle jeho slov se podařilo silnice prvních tříd zprůjezdnit mezi desátou a jedenáctou hodinou. „Podařilo se vyprostit i všechny kamiony. Ve dvanáct hodin bylo vše průjezdné, od třinácti hodin už pak silnice jen mokré," řekl Karel Burian.

Na silnicích nižších tříd se o úklid sněhové nadílky starali pracovníci Správy a údržby silnic Valašska. „Ve vyšších polohách začalo sněžit už kolem čtvrté hodiny ráno. Gró ale spadlo až kolem osmé," přiblížil jednatel firmy Jaromír Kořistka. V nižších polohách podle něj napadlo kolem deseti centimetrů sněhu, ve vyšších i pětadvacet. „V terénu jsme měli třináct sypačů a čtrnáct traktorových radlic," řekl Kořistka s tím, že kvůli intenzitě spadu sněhu i tak zůstávala na silnicích sněhová kaše či vrstva sněhu. Všechny silnice nižších tříd však byly sjízdné. Stejně tak i jediná „jednička" od Rožnova na Bumbálku, kterou má SÚS Valašska na starosti. „Staraly se o ni dva sypače," poznamenal Kořistka.

Ne všichni motoristé si s náhlou sněhovou nadílkou dokázali poradit. Policisté za dopoledne vyjížděli ke třem dopravním nehodám. V Lužné skončilo auto v příkopě na střeše. V Novém Hrozenkově zase řidič citroenu narazil na mostku do zábradlí a ve Velkých Karlovicích se u hotelu Pod Javorem srazila dvě osobní auta.

Autor: Michal Burda, Dušan Póč

Související Situaci ve Zlínském kraji jsme sledovali ZDE