Rožnovská radnice se rozhodla využít lidí provádějící veřejně prospěšné práce a veřejnou službu.

Zaměstnanci, kteří dělají veřejně prospěšné práce zpravidla pracují čtyřicet hodin týdně. „U nás je to pět osob, jejichž mzda je hrazena dotací z úřadu práce. Dotace je zpravidla na půl roku,“ informoval mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Mnohem více lidí, tedy třicet, vykonává letos v Rožnově veřejnou službu. Jedná se o ty, kteří si chtějí přivydělat k životnímu minimu. „Je to odstupňované, maximální příspěvek získají, když měsíčně odpracují třicet hodin, což zpravidla odpracují,“ doplnil Gross.

Nezaměstnaní mají na starosti výhradně úklid chodníků a schodů, tedy komunikací čtvrté třídy. O údržbu silnic se totiž postarají stroje technických služeb.

Rožnovská radnice je letos připravená přijmout na úklid až padesát lidí. U veřejně prospěšných prací však záleží na finančních možnostech Úřadu práce. „U veřejné služby je to zas závislé na aktuálním počtu těch, kteří pobírají životní minimum,“ doplnil Gross.

Nezaměstnané na úklid sněhu využívají i ve Vsetíně. „Provádí ruční údržbu zejména tam, kde se stroje nedostanou. Řádově se ušetří desítky tisíc korun,“ doplnila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Podle ředitele vsetínského Vzdělávacího a komunitního centra Tomáše Pifky, nezaměstnaní uklízejí sníh pouze v těch částech města, které nejsou prioritou technických služeb.

„Je to pro ně horší než v létě, protože je zima a pracovní podmínky tak mají ztížené,“ doplnil Pifka.

Celoročně těchto pracovníků využívají i ve Valašském Meziříčí. Kolik se jim podaří ušetřit nákladů, zatím netuší.

„Záleží na průběhu zimy. Od toho se bude odvíjet, kolik lidí budeme v zimě potřebovat,“ uvedla mluvčí valašskomeziříčské radnice Vendula Králová.