Do užšího finálového výběru 4. ročníku soutěže ji z celkem 186 přihlášených staveb vybrala sedmičlenná mezinárodní odborná porota. O držiteli letošní ceny za architekturu se bude rozhodovat v listopadu. V nominaci je 34 děl.

Stejně jako v předchozích ročnících byla většina nominovaných děl (šestadvacet) dokončená už vloni.

„Jejich typologie je různorodá. Silné zastoupení mají, jak bývá zvykem, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. Vzrostl počet přihlášených realizací veřejných prostranství,“ uvedla za vyhlašovatele soutěže, Českou komoru architektů, Alice Titzová.

Valašskomeziříčská smuteční obřadní síň je jediným zástupcem ze Zlínského kraje v letošním finále soutěže. Zda naváže na úspěšného reprezentanta z historicky prvního ročníku soutěže – Revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně, bude jasné 14. listopadu na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze.

Smuteční obřadní síň

Lokalita: Valašské Meziříčí

Autoři: Lukáš Pecka, Ivana Smětáková

Na začátku byla architektonická soutěž, vypsaná na jaře 2014 a obeslaná 60 návrhy. Předmětem soutěže byla nová smuteční síň pro 200 smutečních hostů a také kolumbária, rozptylová loučka a úpravy plochy u hlavního vstupu na hřbitov.

Zvítězil návrh brněnské kanceláře Archislužba.cz, který soustředil všechny požadované prvky do jednoho kompozičního celku – do „obřadního okrsku“ - jasného prostorového celku se silným symbolickým významem. Rituální význam místa je zdůrazněný stoupající osou „poslední cesty“. Cesta stupňovitá a lemovaná stromy. Osa pokračuje až do auditoria obřadní síně. Tam, zdůrazněna převýšeným světlíkem, vrcholí katafalkem s rakví zesnulého.

Do samotné síně – auditoria – vchází smuteční hosté výraznými vstupními dveřmi přes příčně situované foyer. V samotném závěru hlavní osy se nachází apsida katafalku s rakví. Typologie auditoria vychází z tradičního uspořádání trojlodního prostoru s lavicemi po stranách.