„První útok armáda vedla směrem na Ztracenec. Vojsko chtělo využít společného setkání Valachů a Slováků," uvedl lajtnant portášského sboru, který hranice stráží Miroslav Martínek z Valašské Bystřice.

Moravané ovšem ihned pochopili vážnost situace a vlastními těly zatarasili přístup vojenským jednotkám.

„Podla rozkazov malo byť anektované územie po Velké Karlovice. Na juhu celý region zvaný Moravské Slovácko, ktoré je prirozeným územným celkom Slovenska," popsal v prohlášení slovenský ministr obrany.

Podle všech informací se nepodařil ani jižní obchvat. „Slováci si to spletli. Chtěli nás zabrat na základě historických pramenů, kdy jsme společně patřili pod Velkou Moravu. Nicméně, to bychom my museli anektovat Slovensko až po Nitru. Nikoliv oni nás," nechal se slyšet starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Po neúspěšném záboru se vojska stáhla zpět. „Předtím jsme ale chlapy pořádně nalili slivovicú. Na místě jsme vydali deklaraci, že mohou kdykoliv přijít s přátelskými úmysly. Pokud nám ale budou chtít na silu nutit borovičku nebo bryndzové halušky, zastavíme jejich útok kyselicú a frgálama," vzkázal valašský bard František Segrado.

Text se nezakládá na pravdě