Nejhorší prognózy se vyplnily. Obyvatelé Valašska vzkazují, že oblíbenou slivovici letos nebude z čeho vyrobit. Valaši letošní neúrodu švestek přičítají především špatnému počasí. Nejdříve totiž hory v Beskydech a Javorníkách sužovala sucha. Pak přišly silné deště, které způsobily, že modré zlato Valachů doslova explodovalo přímo na stromech.

„Letos je určitě nejhorší sezona za posledních patnáct let,“ povzdechl si provozovatel pálenice ve Vsetíně Jasence Zdeněk Orság. „V minulých letech jsme v této době pálili téměř nonstop. Tento rok zatím jedeme pouze dva dny v týdnu a maximálně osm až deset hodin,“ vypočítal.
Podle jeho slov dosahuje letošní produkce pouhé jedné pětiny ostatních let!

Tento fakt potvrzuje i jeho kolega František Kuník. „Loni o tomto čase jsme měli na dva tisíce přihlášek k pálení, letos je to sotva pět set.“ Podobně jsou na tom i pálenice v jiných městech. „Je to rozhodně slabší než loni,“ prohlásil zase Josef Bublík, který provozuje pálenici ve Valašském Meziříčí a v Hovězí. Podle něj ovšem chybí především jablka, která v jeho pálenicích dříve převládala.

Letošní sezona je opravdu mizerná. To vědí i samotní zákazníci pálenic. „Vždycky jsem pálíval jablka a trnky. Letos je obojího velmi málo,“ stěžuje si například Petr Holec s tím, že tento rok proto poprvé zkouší pálit hrušky. Nespokojený je také Jaromír Zralý, který do vsetínské pálenice jezdívá tradičně zejména kvůli jejímu domáckému prostředí. „Letos jsem si přivezl daleko méně kvasu než vozívám jiné roky,“ uvedl zklamaně.

Přestože počasí letos ovoci a kvasu nepřálo, milovníci tradiční valašské medicíny nepropadají skepsi. „Trnky, které jsem letos nasbíral, měly dobrou cukernatost. Takže můžu říct, že jsem měl možná i trochu štěstí,“ uculoval se v pálenici ve Vsetíně Jasence Jaroslav Košut.

„Kdyby ovšem nepřišly tak silné deště a množství trnek nepopraskalo, bylo by to ještě lepší,“ dodal s tím, že dobrá úroda se mu podaří zpravidla jednou za pět let. Jeho slova potvrzuje další pěstitel Karel Matůš. „Sezona zpočátku vypadala slibně. Pak začalo zasychat a co nespadlo, vzala voda,“ doplnil.