Oprava silnice I/35 se týká téměř 1,5 kilometru dlouhého úseku cesty na nábřeží Dukelských hrdinů mezi světelnými křižovatkami u Janíka a u Eroplánu. Začala 20. července a už od počátku měla být těžká auta z průjezdu městem vyloučená. Naplánované byly objížďky přes Frenštát, Veřovice, Hodslavice a Valašské Meziříčí. Plán ale zhatily nedokončené stavební práce na silnici v Hodslavicích.

ŘSD slíbilo rožnovské radnici, že objížďky budou zajištěné alespoň od 1. září. Krátce před termínem se ředitelství obrátilo na město s žádostí o rychlou schůzku. „Oznámili nám, že se jim nepodařilo zajistit žádnou objízdnou trasu. Byly tam čtyři varianty, avšak ani jedna nevyšla,“ přiblížil starosta Rožnova Radim Holiš.

Starosta: Zvolili jsme menší zlo

Ředitelství radnici nabídlo dvě možná řešení – pokračovat v dosavadním režimu, tedy včetně průjezdu aut nad 7,5 tuny, nebo stavbu odložit do dalšího roku, ovšem bez záruky. Vedení města volilo opravy raději nepřerušovat. „S ohledem na poměrně dobrý a rychlý průběh stavby jsme se rozhodli pro ‚menší zlo‘. Pokračování, i za cenu toho, že není objízdná trasa pro kamiony, je v tuto chvíli prioritou,“ vysvětlil starosta Holiš.

Dodal, že už v polovině září se navíc celému opravovanému úseku značně uleví. „Bude hotový první úsek u knihovny, takže se nám spustí provoz v ulicích Bezručova a Letenská, což dopravě velmi pomůže,“ věří starosta.

ŘSD slibuje dřívější dokončení

Ředitelství silnic také považuje přerušení stavebních prací za zbytečné. Zajištění slíbených objížděk pro kamiony prý ztroskotalo na dohodě s úřady. „Bohužel i přes intenzívní jednání se z důvodu nesouhlasu správců komunikací a orgánů státní správy nepodařilo získat povolení pro použití navrhovaných objízdných tras,“ potvrdil Václav Chajdrna, inženýr přípravy staveb Správy ŘSD Zlín.

Práce na silnici I/35 budou tedy v září i říjnu pokračovat se zachováním provozu vozů nad 7,5 tuny ve stávající trase. Podle Chajdrny jsou však stavební dělníci v mírném předstihu. „Pokud tak práce nebudou přerušeny, je předpoklad jejich uspíšení v roce 2020 o více než dva týdny,“ dává naději na dřívější ukončení dopravních omezení Chajdrna.

Opravy budou stát 50 milionů

Silnice I/35 prošla opravami už v roce 2009. Za uplynulých 11 let ji však poškodil především silný kamionový provoz, projevilo se také špatné podloží vozovky. Dělníci tak v některých místech bagrují až do hloubky 1,5 metru, aby mohli položit pevnější a kvalitnější podkladové vrstvy.

Rekonstrukci silnice I/35 zaplatí stát. Přijde na více než 50 milionů korun. Dokončení opravy je naplánováno na začátek léta příštího roku, přičemž se počítá se zimní přestávkou.