Volební místnosti se uzavřely, další volební den je sobota 11. října, kdy k volebním urnám můžete přijít v době od 8.00 - 14.00. Děkujeme vám pro dnešek za pozornost.

Lídři jsou v čase voleb na zahrádce i pečou dorty

Do komentování volební účasti po prvních hodinách se lídrům stran nechtělo. „Čekal jsem větší účast. Je to pro mě zklamání. Snad se to ale zlepší," vyjádřil se dnes v podvečer lídr hnutí Starostové a nezávislí pro Vsetín Tomáš Pifka.

Spíše než o volby se lídři stran a hnutí na Vsetínsku zajímali o svůj soukromý program. Volby přijdou na řadu nejdříve až v sobotu odpoledne. „Mám hodně práce na zahrádce," řekla Valašskému deníku Hana Skácalová, která je lídrem meziříčské ODS. (více čtěte ZDE)

Volební účast na Vsetínsku je v pátek ve 20 hodin okolo 20 procent

Necelé dvě hodiny před uzavřením volebních místností se páteční účast voličů na celém Vsetínsku pohybovala kolem dvaceti procent. Výrazněji se přes tuto hranici dostalo volební místo ve valašskomeziříčském sídlišti Štěpánov. (více čtěte ZDE)

V Horní Lidči volila první žena

Volební místnost v Horní Lidči se jen pár desítek vteřin po jejím otevření poté zaplnila prvními voliči. Vůbec první se stala sedmašedesátiletá Marie Golasová. „K volbám chodím pravidelně po celý svůj život. Vynechala jsem snad jen jednou," vyznala se Marie Golasová(na snímku). Hned po ní odvolila

Marie Putalová s dcerou. Jestli bude hornolidečská volební komise vyjíždět za starými, nemocnými nebo nemohoucími voliči do terénu přinese až samotný průběh voleb.

Jako první odvolila v Horní Lidči sedmašedesátiletá Marie Golasová.

Stoletý Adolf Kubíček: Volby jsem nikdy nevynechal

Adolf Kubíček je stále velmi činorodý, ani volby do obecního zastupitelstva si tedy ujít nenechal. Ostatně volit chodí pravidelně. „Byl jsem u všech voleb. Nikdy jsem nevynechal," říká zodpovědný volič. (více čtěte ZDE)

Volební kuriozity: Manželka ho zamkla, volil skrze okno

Kuriozní situaci zažily členky jedné volební komise ve Valašském Meziříčí. Na žádost sousedky navštívily s přenosnou schránkou voliče, kterého manželka z neznámých důvodů zamkla doma. „Muž nám skrze okno podal občanský průkaz. Kolegyně mu po ověření totožnosti podala označenou obálku a zvedla nad hlavu urnu, do které obálku vhodil," popsala situaci zapisovatelka Ilona Grossmannová.

Volební kuriozity: Na Kolibě stačí zavolat!

Valašské Meziříčí – V meziříčské restauraci Valašská koliba se loňské parlamentní volby neobešly bez potíží. Tamní volební místnost je v prvním patře a vedou k ní poměrně příkré schody. Navíc v úvodní den voleb tady večer hlasitě hrála hudba. Lidé si stěžovali na obtížný přístup i hluk. Tentokrát už snad ke stížnostem nebudou mít důvod. Večerní hudební produkce odpadla a kdo cestu do prvního patra nezvládne, může na členy komise zavolat nebo o to požádat číšníka, a komisaři za ním přijdou s přenosnou schránkou. „Je to teď lépe značené, ani s chůzí do schodů jsem neměl problémy," připustil Vladimír Urban.

Na Kolibě stačí zavolat! Kdo cestu do prvního patra nezvládne, může na členy komise zavolat nebo o to požádat číšníka, a komisaři za ním přijdou s přenosnou schránkou.

První průzkum účasti ve Vsetíně

První odhady volební účasti ve Vsetíně, dvě a půl hodiny po otevření volebních místností, hovoří o patnácti procentech. Předsedové volebních komisí však konečnou účast očekávají vyšší. „Jsem optimista. Věřím, že účast bude lepší, než před čtyřmi roky," vyjádřil se předseda jedné z komisí v centru Vsetína Dušan Zubíček. Stejného názoru je také jeho kolegyně z komise, která sídlí v budově Masarykova gymnázia, Květoslava Petříková. „Zatím nám přišlo patnáct procent oprávněných voličů. Ještě dnes navštívíme nejméně dvacet lidí s přenosnou urnou," dodala.

Netáhnou ani volby, ani exkurze

Příjemné s užitečným mohli spojit voliči, kteří zamířili do volební místnosti v meziříčské sklářské škole. Kromě splnění občanské povinnosti se jim nabízela možnost prohlédnout si učebny, ateliéry i sklářskou huť. Lidé se ale za volbami, ani za prohlídkou školy příliš nehrnuli. Školní chodby byly téměř prázdné. „Nejvíce jich přišlo hned po čtrnácté hodině. Zřejmě šli z práce a chtěli mít volby za sebou," domnívá se zapisovatelka Olga Šalková. Zatímco na návštěvu volební místnosti mají obyvatelé města ještě dost času, exkurzi s konečnou platností propásli. Den otevřených dveří skončil úderem šestnácté hodiny…

Volit začali i ve Vsetíně

Úderem čtrnácté hodiny začaly komunální volby také ve Vsetíně. První voliče, z nichž mnozí přišli před volební místnosti i několik desítek minut před jejich otevřením, přivítali členové volebních komisí v Domě kultury. Mezi prvními voliči byla Zora Žárská. „Volby jsem ještě nevynechala ani jedny. Měl by volit každý. Zatím vždy po volbách jen každý nadává," vyznala se Vsetíňanka.

Nejpůvabnější komise? Desítka!

Kdyby se soutěžilo o nejpůvabnější volební komisi, ve Valašském Meziříčí by s přehledem vyhrál okrsek číslo 10 se sídlem v Základní škole Masarykova. Komisi tam tvoří samé ženy! Je jich dvanáct a aby toho nebylo málo, třináctá je zapisovatelka. „Ve volebních komisích působím už léta, ale něco takového nepamatuji," přiznává zapisovatelka Ilona Grossmannová.

Volební komise okrsku č. 10 ve Vsetíně.

Klienti z hospice chtěli volit. Mají smůlu, jsou přespolní

Valašské Meziříčí - Tři klienti meziříčského Domu sociálních služeb a hospice Citadela projevili zájem o účast ve volbách. Mají ale smůlu. „Pocházejí z okolních obcí. V žádném z volebních okrsků ve Valašském Meziříčí volit nemohou," objasnila pracovnice hospice Ruth Kopecká. (více čtěte ZDE)

Technické rady jak zacházet s volebními listky Volby jsou tady! Kdy můžete hlasovat a JAK KŘÍŽKOVAT

Kdo jsou kandidáti na senátora? Boj o Senát: ve volebním obvodě 78 je dvanáct kandidátů. UŽ JSTE SE ROZHODLI?

Užitečné rady K volbám připraveni: deset základních otázek a odpovědí

Ilustrační foto.