Kvůli škrtům v rozpočtu má totiž od státu o 1,5 milionu méně než v loňském roce. Ministerstvo kultury pak snížilo provozní příspěvek na všechny státem spravované památky v ČR o 35 milionů korun. Řekl to Petr Šubík, ekonomický náměstek NPÚ v Kroměříži.

Národní památkový ústav se ve Zlínském kraji stará o zámky ve Vizovicích, Buchlovicích, zámek a zahrady v Kroměříži a hrad Buchlov. Na jejich provoz stát přispívá zhruba 60 procenty celkových nákladů, zbytek rozpočtu tvoří výnosy ze vstupného a pronájmu. Roční rozpočet NPÚ v Kroměříži činí zhruba 60 milionů korun.

Kvůli nižší finanční podpoře tak památkáři zastavili rekonstrukci elektroinstalace na hradě Buchlov, opravu střechy zámku v Kroměříži, která je v havarijním stavu. Rekonstrukce se letos nedočká ani sýpka na hradě Buchlov, podle Šubíka jen projektová dokumentace přijde na přibližně 400 tisíc korun.

Letos úřad bude muset pokrýt provozní náklady z vlastních výnosů z větší části než v předchozích letech. Nepříznivý fakt mají vyrovnat zatraktivněné trasy, zavedení zvýhodněného rodinného vstupného a mírné zvýšení vstupného tam, kde je to dle názoru odborníků únosné, aby památky nepřišly o zákazníky.

Do státem spravovaných památek zavítal vloni přibližně stejný počet návštěvníků jako v roce 2008. Navštívilo je 297 881 lidí, o rok dříve to bylo o 2000 méně. Ředitel ústavu Jan Slezák doufá, že objekty letos přivítají o něco více zájemců než vloni.

Kromě rozšířené nabídky tras se návštěvníci mohou těšit i na nové expozice, například na (Ne)Zapomenutelný svět krásných hraček v buchlovickém zámku. Při návštěvě vizovického zámku lidé uvidí hraběcí ložnici a pracovnu vybavenou podle dobových fotografií z roku 1890.

Stejný objekt slibuje i dvě restaurované busty rodičů Marie Terezie, gobelínový sedací soubor z osmnáctého století a pět mimořádně kvalitních obrazů ze 16. až 18. století.