Z variant navrhovaných školským výborem a odborem školství doporučují zastupitelům tu nejméně populární: zrušit Základní školu Žerotínova a sloučit ji se školou Šafaříkova. Ředitelé obou zmíněných škol ale se sloučením, ke kterému by mělo dojít na počátku srpna 2009, nesouhlasí. „Stanovisko je jasné. Chceme zachovat obě školy,“ uvedl ředitel Základní školy Žerotínova Milan Kardoš. Stejné stanovisko přitom zastává také školská komise.

„Navrhli jsme čtyři koncepce řešení stávajícího stavu. Doporučení školské komise radním znělo, že demografický vývoj ve městě je v posledních třech letech neuspokojivý, nicméně by neměl ohrozit žádnou školu,“ sdělil předseda komise Zdeněk Petroš. Vedení školy v Žerotínově ulici se však boje o žáky nevzdává. „Včera u nás proběhla porada ředitelů, příští týden uděláme plenárku ve školní jídelně. Budeme na ní informovat rodiče o tom, jak se věci mají,“ řekl Milan Kardoš.

V ohrožení přitom není jen škola na Žerotínově ulici, ale také menší školy v místních částech města.„Otázkou je,zda dobudoucna přežijí základky v příměstských částech, jako je Poličná, Podlesí či Krhová,“ potvrdil Zdeněk Petroš. Podle jeho slov zatím nikdo nedokázal dát školskému výboru jasnou odpověď na otázku, jak se bude situace se zmíněnými školami dále vyvíjet. „Všechny tři školy jsou stále otevřené. Bude záležet jen na rodičích, kam své děti do školy přihlásí,“dodal Petroš.

Pokud by je přihlásili do některé z nich, mohli by ji teoreticky zachránit. O děti by přitom školy v okrajových částech města nouzi mít neměly. „Víme, že se chystá velká výstavba rodinných domků v Poličné, Podlesí i Krhové,“ vysvětlil Zdeněk Petroš.