Loni zastupitelstvo města Vsetína schválilo účelové dotace pro základní a mateřské školy na doplnění vnitřního vybavení. „U základních škol se to týkalo žákovských stolů a židlí a výpočetní techniky včetně zasíťování škol,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury Věra Goldová s tím, že dotace pro letošní rok činila sedm set padesát tisíc na školu.

U mateřských škol se účelově vázané peníze mohly použít pouze na dětské stolky a židličky a lehátka pro odpolední spánek. Na každou školku bylo vyčleněno 150 tisíc korun. „Tyto částky se pak rozpočítávaly pro každé zařízení podle konkrétního počtu žáků,“ vysvětlila Goldová.

Podle ní potřebují školy širší možnost využití dotací. „Audity ukázaly, že ve většině základních škol je potřeba vybavit odborné učebny, které jsou často velmi zastaralé,“ přiblížila Goldová.

V některých vsetínských školách jsou ale problémy také s vybavením kuchyní, s nábytkem na uložení školních pomůcek či s podlahovou krytinou. Obdobná situace je i u mateřských škol, které mimo jiné potřebují zejména skříňky pro děti do šaten a umýváren.

„Příští rok tedy školy a školky opět finance dostanou, ale budou mít volnější ruce. Musí zpracovat záměr využití prostředků a po jeho schválení našim odborem získají peníze a budou jej moci realizovat,“ doplnila Goldová.

Školy však nemohou počítat s tak vysokou částkou jako letos. Pro rok 2008 je v návrhu rozpočtu 250 tisíc korun na jednu základní školu a 75 tisíc na mateřinku.

„Letošní dotaci jsme z větší části využili na obnovu nábytku,“ uvedl například ředitel ZŠ Trávníky Libor Sedláček. Podle jeho slov hodlá škola v příštím roce investovat zejména do vybudování nové počítačové učebny.

Ředitel ZŠ Ohrada Zdeněk Hlačík se změnami také počítá. „Dostaneme sice méně peněz než loni, ale hodláme pokračovat v modernizaci nábytku a také chceme dokončit počítačovou učebnu,“ uvedl Hlačík.

Školní zařízení pomoc radnice rozhodně potřebují. Ředitelka MŠ na Trávníkách Renata Sýsová je o tom rozhodně přesvědčena. „Považuji to za velmi vstřícný a také nutný krok radnice,“ uvedla.

Jak dodala, letos museli v trávnické školce vyměnit zejména nábytek, který už byl starý a nevyhovoval ani hygienickým normám. „Příští rok chceme investovat hlavně do nákupu lehátek pro odpočinek dětí a zbudou-li peníze, hodláme inovovat také šatní skříňky,“ dodala Sýsová.