O lednu, jako o ztraceném měsíci, mluví například provozovatel Horské chaty Babská ve Velkých Karlovicích Václav Liška. „Máme zde dvě sjezdovky, ale sněhu není dostatek. Školy nám kurzy odřekly," uvedl Václav Liška. Podle jeho slov šlo především o dva týdenní kurzy z první poloviny ledna.

Neuskutečnily se ale také další dva kurzy určené pro veřejnost. „Je to pro nás velká ztráta, sezonu máme zkrácenou o celý další měsíc a přicházíme o zákazníky," poznamenal Václav Liška. Nahradit ztracené termíny podle něj není možné, i kdyby školy třeba v únoru chtěly na kurzy přijet. Nebude už volná kapacita.

Odkládat lyžařské kurzy museli také pracovníci vsetínského Střediska volného času Alcedo, které organizuje výuku pro děti předškolního věku. „Pořádáme celkem čtyři týdenní kurzy. Jeden lednový jsme museli přeložit už dvakrát. Nejprve z minulého na tento týden, a nyní, kvůli špatným podmínkám, až na březen," uvedl ředitel vsetínského Alceda Pavel Bartoň. Podle jeho slov však rodiče dětí nutnost operativních změna chápou a akceptují je.

Hned po novém roce chtělo všechny své žáky postupně vyslat na lyžařský kurz rovněž vedení Základní školy Šafaříkova ve Valašském Meziříčí. Záměr, stejně jako jinde, ztroskotal na nedostatku sněhu. „Museli jsme celý plán překopat a všechny kurzy přesunout až na únor a březen," potvrdil ředitel ZŠ Šafaříková Milan Hendrych.

Pokud už se tedy nic nezmění a bude na čem lyžovat, jako první pojedou 5. února na kurz lyžování do areálu Sachova studánka v Horní Bečvě meziříčští prvňáčci. V polovině února čeká 4. a 5. ročníky kurz v Makově, žáci druhého stupně pojedou do střediska Malinô Brdo u slovenského Ružomberka. „Máme zde naši družební školu," poznamenal Milan Hendrych. Druháci a třeťáci pojedou na kurz na Sachovu studánku až po jarních prázdninách.

Jsou však i případy, kdy měl celkový nedostatek sněhu na sjezdovkách, opačný efekt. Paradoxně „nahrál" třeba provozovatelům sjezdovky Razula. Jako jedna z mála v regionu totiž vydržela v provozu. „Školy, které na kurz přijely i s rizikem, že budou mít program bez sněhu, chodí lyžovat k nám na Razulu," uvedla Martina Žáčková z Resortu Valachy Velké Karlovice. Podle jejích slov nebylo nutné rušit ani kurzy, které Resort pořádal na sjezdovce Galík.