Většina základních škol ve Zlínském kraji dětský filmový festival nenavštěvuje. Termín se prý kryje s exkurzemi a školami v přírodě

Toto je období plné různých školních akcí a navíc se blíží konec roku. Štěstí podívat se na festivalu na pohádky tak mají jen děti ze Zlína a okolí. Ty jezdí jak na filmy, tak na akce v rámci doprovodného programu.

Výlet na festival by narušil chod školy

Jednou ze základních škol, kterou dětský filmový festival míjí, je 1. základní škola Holešov. Podle ředitelky Jarmily Růžičkové není hlavním problémem vzdálenost, ale spíš udržet chod školy. „Nejde ani tak o to, že by to bylo daleko, ale květen a červen je období, kdy jsou samé soutěže, exkurze, školy v přírodě a tak dále,“ postěžovala si Růžičková. Dodala, že spousta učitelů poté chybí a ve výuce je zmatek. „Kdybychom byli ze Zlína, určitě bychom na něco šli. Takto děti neviděly z festivalu žádný film,“ podotkla.

O něco větší štěstí měli žáci druhého stupně Základní školy Vsetín-Sychrov, které vyslal její ředitel Karel Zahradníček na novou českou pohádku Ať žijí rytíři.

„Dostali jsme nabídku od vsetínského kina, které ji promítalo v rámci festivalu. Neváhal jsem dlouho a kývl na to,“ sdělil Zahradníček. Přesvědčilo ho prý místo hraní a zejména to, že film je v češtině. „Loni jsme byli na nějakém zahraničním s titulky. Děti si to pak tolik neužijí,“ vysvětloval.

Podle něj by však bylo poměrně nemožné dopravit se do Zlína, kdyby nebyla možnost jít do kina ve Vsetíně. „Teď je veliký problém sehnat autobusy. Všechny školy jezdí někam na exkurze, sportovní akce, školy v přírodě a tak dále. Myslím si, že květen a červen je pro toto nešťastné období,“ řekl Zahradníček.

Nejinak je na tom Základní škola Kunovice. Zdejší školáci za celý týden neměli možnost zhlédnout ani jeden snímek, který filmový festival pro děti a mládež nabízí. Po dle zástupkyně ředitele Andrey Hanáčkové to ale berou statečně. „Neslyšela jsem, že by se nějaké dítě ptalo, proč ho některé školy navštěvují a my ne,“ podotkla. Doplnila, že Kunovice jsou bohužel od Zlína daleko. Pro školy z větší vzdálenosti proto rozhodnutí vypravit děti na projekci filmu ve Zlíně znamená nejen zajistit, ale i zaplatit autobus a na rozdíl od těch zlínských škol také uvolnit minimálně dva kantory a třídu na celý den.

Děti ze Zlína si na promítání dojdou v klidu pěšky

A tak se zdá, že žáci ze základních škol ve Zlíně si mohou pískat. Zdejší ředitelé totiž nemusejí žádný autobus objednávat a řešit starosti, které mají jejich kolegové v kraji.

Jednou z takových je například Základní škola Zlín v ulici Dřevnická. Děti se tu mohou těšit nejen z pohádek, na které se tu v kinosálech dívají, ale i z doprovodného programu. „Aktivně se zúčastňujeme každým rokem. Pokaždé se snažím, aby jednotlivé třídy šly minimálně jednou na takový film, který odpovídá věku těch žáků,“ sdělil ředitel David Vyplel.

Veronika Vágnerová