Vestibul honosné budovy dodnes zdobí dva obrazy od akademického malíře Jana Kobzáně.
Po více než šedesáti letech provozu má však budova pochopitelné nedostatky a zaslouží si rekonstrukci. Ta už ostatně začala před několika lety.

„Už v roce 2010 jsme si dělali výhled, jak bychom chtěli postupovat. Celková rekonstrukce se tehdy odhadovala na sto milionů korun. Věděli jsme, že to si nemůžeme dovolit,“ připomíná starosta Hovězí Antonín Koňařík.

NEJPRVE OKNA, STŘECHA A FASÁDA

Opravu školy, která je spádovou i pro sousední obce Huslenky a Zděchov, proto vedení obce rozdělilo do tří etap. První přišla na řadu výměna oken, dveří, nová střecha a také kompletní zateplení pláště školy a nová fasáda. Tato část se dělala v roce 2013 za přispění Státního fondu životního prostředí a stála zhruba 15 milionů korun.

„Do té doby jsme za vytápění školy platili ročně milion korun. Od opravy klesly náklady na energie o polovinu. Každý rok tak půl milionu šetříme,“ těší hovězského starostu.

MARNÉ ČEKÁNÍ NA DOTACI

Ve druhé etapě byla v plánu rekonstrukce kuchyně a jídelny. Příhodný dotační titul ale v Hovězí vyhlíželi marně až do roku 2018, kdy čekání na případný příspěvek z evropských či státních fondů utnuli pracovníci hygieny.

„Klekli na nás s tím, že dál už to nejde. Že škola má šedesát let a v jídelně a kuchyni se za tu dobu kromě zařizovacích předmětů nic nezměnilo,“ líčí Koňařík.

Rok nato už ve školní budově pilně pracovali řemeslníci a postarali se o kompletní rekonstrukci kuchyně i jídelny. Obec za přestavbu zaplatila pětadvacet milionů korun.

„Byla to velká investice, ale jsme za to rádi,“ zdůrazňuje starosta.

ZVENKU KRASAVICE, ALE ZEVNITŘ…

O zahájení poslední etapy oprav, která završí nákladnou obnovu školy, rozhodli v Hovězí vloni.

„Na pohled zvenčí už je sice naše škola krasavice, ale ty vnitřky… Rozvody vody, elektřiny i kanalizace jsou původní a po šedesáti letech na hraně životnosti,“ připouští Antonín Koňařík.

Projektanti rozdělili poslední část oprav do tří samostatných celků. V letošním roce se řemeslníci pustí do prací v jedné polovině školní budovy.

„V červenci a srpnu zvládnou veškeré bourací práce. Až v září nastoupí žáci do školy, pojede polovička budovy klasickým způsobem a v té rozbourané se budou dělat tišší práce. Pokud bude potřeba dělat něco hlučného, tak ne v době vyučování, ale odpoledne či o sobotách a nedělích,“ plánuje starosta.

Stavební práce, jejichž součástí je i zbudování nového výtahu, mají skončit v listopadu letošního roku a přijdou zhruba na 25 milionů korun. Až devadesát procent nákladů by mohla pokrýt dotace z ministerstva financí, o kterou vedení obce žádá.

V příštím roce se letošní scénář bude opakovat. Na jaře si učitelé i žáci od stavebního ruchu oddechnou, v létě znovu nastoupí řemeslníci a pustí se do rekonstrukce druhé půlky budovy.

Hotovo bude opět v listopadu. Na rok 2023 pak vedení obce plánuje poslední část oprav, která se týká malé školní tělocvičny a také splaškové a dešťové kanalizace.