Policejní mluvčí Vladislav Malcharczik nepotvrdil, že by posádka přímo lákala školáka do auta.

„Nebylo to za úplatu nebo že by mu nabízeli bonbony a podobně. Nic takového se nestalo. Pravděpodobně ani nezastavili,“ přiblížil.

Policie zatím prověřuje, k čemu konkrétně došlo.

„Zjišťujeme, zda si to školák nevymyslel. To se stává v mnoha případech. Stejně tak se třeba jen někdo zeptá na cestu, dítě se poleká, je vystrašené a uteče pryč,“ doplnil mluvčí.

Jednání školáka, který už pravděpodobně navštěvoval druhý stupeň, je chvályhodné.

„Je dobře, že to řekl doma. Bohužel často rodiče dítě odkážou na školu, než to škola oznámí nám, ztratili jsme čtyřiadvacet hodin,“ posteskl si Vladislav Malcharczik.Ředitelka základní školy v Hošťálkové Dana Černíková potvrdila, že kolem třetí odpoledne volala maminka žáka s tím, že její dítě oslovila posádka projíždějícího auta.

„Stalo se to cestou ze školy, proto to řešili rodiče. My jsme oslovili vedení obce, které informovalo obyvatele rozhlasem,“ komentovala postup školy Dana Černíková.

Podle ní se jednalo o nějaké výrostky, kteří z auta povolávali po dětech.

„Nahlásit jsme to museli, už se to stalo víckrát. Takovou věc nemůžeme podcenit. Policie tu pak projížděla, hlídali a druhý den už se to neopakovalo,“ dodala ředitelka.

Škola působí na žáky a rodiče také preventivně.

„Máme třídnické hodiny, poučujeme děti, rodiče v žákovských knížkách informujeme, aby i oni svým dětem vysvětlili, o co jde. Také jsme po škole rozeslali oběžník, doplnila ředitelka školy.

DĚTI VĚDÍ, JAK BY SE MĚLY ZACHOVAT

Starosta Hošťálkové Petr Laštovica připomněl, že podobný případ řešili před několika měsíci.

„Za těchto okolností úzce spolupracujeme s policií a se školou. K informovanosti našich obyvatel využíváme všech dostupných kanálů, jako je obecní rozhlas, sociální sítě nebo infokanál obce na kabelové televizi. Do povědomí se to určitě dostane, děti vědí, jak se mají chovat k takovým nabídkám svezení a podobně,“ uzavřel starosta Petr Laštovica.


Jak se zachovat?
* oznámit co nejdříve na policii

* co nejlépe si všimnout auta i posádky

* o jaký druh auta šlo (osobní, kombík, dodávka, náklaďák, džíp), jaké barvy, nápadné barevné

prvky, samolepky apod.

* všimnout si poškození, zda nebylo bourané

* v lepším případě zjistit, o jakou značku auta šlo

* v nejlepším si všimnout registrační značky