Zasloužili se o to žáci zdejší základní školy Radek Skýpala, Lubomír Hrbáček a Pavlína Vráblíková, když na konci minulého týdne se svou prezentací na téma Dospělý v patnácti? zvítězili ve finále klání.

Uspěli v konkurenci sedmnácti týmů z České republiky i Slovenska. „Vůbec jsme to nečekali. Do soutěže jsme se zapojili, protože jsme to chtěli zkusit. Zajímal nás názor ostatních na naši práci. A prostě to vyšlo," neskrýval radost po vyhlášení člen vítězného týmu Pumpalumpové z Liptálu Lubomír Hrbáček.

Prezentiáda je týmová soutěž v projektové tvorbě pro dvou až tříčlenné týmy. Zúčastnit se jí může každý středoškolák či žák druhého stupně základní školy. Jedná projektem občanského sdružení Student Cyber Games (SCG), které na něm spolupracuje se společností Microsoft.

Školáci z Liptálu se přihlásili do nominačního kola. Podle vlastních slov proto, že chtěli pouze srovnat své dovednosti s jinými žáky. „Na přípravě své nominační prezentace pracovali tři měsíce. Na jejím základě pak postoupili do krajského kola z prvního místa," připomněla ředitelka Základní školy Liptál Věra Halová. Dodala, že žáci na projektu spolupracovali pod vedením učitelky Jany Machovské.

Mladí Liptálané ovládli i krajské kolo a postoupili do Grandfinále 2015. Zadání na prezentaci obdrželi necelý týden před konáním soutěže. „Pracovali v sobotu i v neděli, někteří šli spát pozdě v noci, jen aby jejich prezentace nezklamala důvěru poroty," připomněla Věra Halová.

Školáci si zvolili téma V patnácti dospělým? „Zpracovávali téma o sobě, svých radostech i problémech, o tom, jak dnešní náctileté vidí rodiče a dospělí vůbec," přiblížila ředitelka školy. Odborná porota, která výkony žákovských týmů hodnotila, se shodla na tom, že výkony všech byly výborné. „Musím smeknout svůj imaginární klobouk. Byla jsem vážně překvapená, že se dívám na prezentace žáků ze základních škol. Hrdě by mohli konkurovat středoškolákům. U prvních tří míst jsem opravdu měla problém vybrat si toho nejlepšího," vylíčila členka poroty Adéla Šrutová, vedoucí PR a Marketingu v SCG.