„Zaměřený je v tomto školním roce na tradiční kuchyně jednotlivých zemí. Vařit budou děti," vyjádřila se učitelka meziříčské školy Hana Břoušková.

Hlavním cílem, podle ní, je vytvoření elektronické kuchařky, v níž každá země představí tři menu o třech chodech. „Nelze vyloučit, že na našich školách později upořádáme také týdny kuchyní jednotlivých zemí," řekla Hana Břoušková.

Spolupráce tří škol se zamlouvá také koordinátorovi celého projektu Tomislavu Pavlovičovi z Chorvatska. „Původně jsem si myslel, že půjde o ryze odborný projekt. Ano, odbornost v něm je. Ale tady, ve Valašském Meziříčí, jsem zjistil, že je hlavně o přátelství," řekl Tomislav Pavlovič.

Součástí včerejšího úvodního programu se stala nejenom ochutnávka české studené kuchyně, ale také kulturní program žáků Základní školy Šafaříkova.

Jeho pomyslnou třešničkou na dortu se stala písnička, kterou meziříčští školáci zazpíval finsky, chorvatsky i česky. Další setkání se uskuteční na jaře ve Finsku a přibližně za rok pak i v Chorvatsku.