Tamní kantoři přemýšleli, jak to udělat, aby se děti ráno poté, co vystoupí z autobusu na rychlostní silnici ve směru z Vizovic do Vsetína, dostaly bezpečně do školy.

Stačilo přitom, aby autobus na křižovatce v obci zabočil a dojel až ke škole, která je hned u cesty. Autobus by si zajel pouhých 100 metrů.

K řešení situace přispěla až výhra školy v anketě radia Apollo v hlasování o nejnebezpečnější místo u školy z hlediska dopravní situace.


Děti totiž musely až do nynějška přecházet rušnou, neoznačenou a nepřehlednou křižovatku v centru obce. Auta, jedoucí ze Sirákova povolenou devadesátikilometrovou rychlostí, je však mohla každou chvíli připravit o život.

„Není zde zpomalovací pruh ani přechod, bezpečnost chodců měly a mají zajistit pouze reflexní tabule upozorňující na zvýšený pohyb chodců,“ popsala nebezpečnou situaci ředitelka školy Věra Halová.


Bezpečnost se snažila škola zajistit tím, že převádění dětí přes cestu měli téměř po celou dobu na starosti pověření pracovníci školy. „Letos na podzim jsme zjistili, že jednáme podle policie protiprávně,“ dodala ředitelka.

Postupně začala být ve svých jednáních s úřady agresivnější. „Říkala jsem si, proč to někde jde a někde ne?“ řekla. A povedlo se.

Obecní zastupitelstvo se domnívalo, že to je záležitost školy, nakonec se ale vložilo do jednání. „V řešení byly i nadchody a podchody, ty si však nedokážu představit. Pak se jednání odložila, protože se situace zdála bezvýchodná,“ svěřil se starosta obce Miroslav Vaculík s tím, že stejný problém by museli vyřešit i v Dolansku.

Obec poté nechala postavit provizorní zastávky u školy a situace spěla ke zdárnému řešení. Inspektorát dopravy a ČSAD Vsetín přispěli novou úpravou jízdního řádu konečně po letech ke změně.

Škola dostala kvůli dětem výjimku. „Ranní autobusy jsou zanesené v nových jízdních řádech,“ řekla vedoucí osobní dopravy ČSAD Vsetín Alena Navrátilová. Protože jsou však podle jejích slov dosavadní zastávky na hlavním tahu téměř nové, o jejich zrušení se neuvažuje a lidé jedoucí v pozdějších spojích mají smůlu.

Autobus, přivážející žáky z Jasenné ke škole, nyní zajíždí ke škole a jede dále po staré cestě se všemi na ní zřízenými zastávkami.
Pro bezpečnost žáků si ředitelka prý v tuto chvíli nemůže přát více. „Otázkou zůstává, co s bezpečností ostatních chodců, starších lidí nebo invalidních, kteří na zastávce na rušné cestě nevystupují jen ráno, ale celý den. Pro ty se řešení teprve bude hledat,“ připomněla ředitelka školy přetrvávající problém.

Před pěti lety policisté ředitelce oznámili, že silnice je bezpečná. „Vzhledem k tomu, že se jedná o silnici první třídy jsme vyhodnotili, že zřídit přechod, v zatáčce by bylo mnohem rizikovější,“ uvedl policejní mluvčí Aleš Mergental. Proč však jednání trvala tak dlouho, nedokázal vysvětlit.