Potrvá až do čtvrtka. Děti si mohou vyzkoušet experimentální archeologii, poznávají archeologické nálezy z regionu a také si prakticky osahají archeologický výzkum v pískovišti s nasimulovanou situací.

„Užili jsme si to. Já nejvíc asi pískoviště, vyhrabal jsem pěstní klín,“ hlásil nadšeně svůj nález Adam Filgas ze šesté třídy Základní školy v Rokytnici.

Spolužačku Annu Matoškovou zase zaujaly předměty, které si mohli při výkladu prohlédnout.

Čtyřiatřicetiletý řidič usnul v pondělí 22. října 2018 časně ráno za volantem. Autem přerazil betonový sloup elektrického vedení.
Usnul za volantem, vozem přerazil betonový sloup vedení

„Je neuvěřitelné, že dokázali vyrobit tak velkou sekyru a uměli ji tak parádně opracovat,“ netajila nadšení školačka. Určitě jsem se dozvěděla něco víc, než při výuce ve škole,“ dodala.

To bylo také hlavním důvodem, proč se školáci na dny archeologie vydali.

„Je to pro děcka daleko zajímavější, než v lavicích, kde si osahají jeden pazourek. Tady koluje daleko více předmětů a působí tu i prostředí,“ zhodnotil učitel Bořek Navrátil.

Požár budovy v areálu dřevovýroby ve Valašské Bystřici likvidovalo v pondělí 22. října 2018 šest jednotek hasičů.
Požár zpustošil dřevovýrobu v Bystřici, škoda šplhá ke třem milionům

Svou roli sehrálo i poutavý výklad archeologa Samuela Španihela z Muzea regionu Valašsko, který školáky téměř dvouhodinovým blokem provázel.

„Máme připravené tři stanoviště zaměřené na dobu kamennou, měděnou a středověk. Děcka čeká výklad, pak praktická část – skládají čepele, nebo zkouší tepat do měděného proužku a také pískoviště. To simuluje archeologický výzkum,“ popsal Španihel.

Akce k mezinárodnímu dni archeologie začaly minulý týden v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Pro vsetínské školáky se včera přesunuly na zdejší zámek. Potrvají do zítřka.