„Ještě včera se dokončovaly výstavy ve třídách, uklízelo se, ujasňovali jsme si organizační záležitosti,“ řekl ředitel školy Karel Potocký. Učitelský sbor si tak na rozdíl od žáků prázdnin příliš neužil. „Děti výrobky na výstavku připravovaly už od začátku roku,“ poznamenal učitel Josef Jakubkovič, který exponáty v jedné z učeben třídil.

Vzpomínkové setkání k padesátému výročí otevření nové budovy školy bude zahájeno už zítra ve dvě hodiny odpoledne prohlídkou vyzdobeného interiéru. „Když jsem nastoupila, byly například dílny ve sklepě. Škola se od té doby velmi zmodernizovala,“ zavzpomínala Jana Potocká, která na hovězské základce učí již úctyhodných šestatřicet let.

Dnes se škola může pyšnit také novou velkou tělocvičnou, která architektonicky navazuje na původní stavbu. „Další velkou obměnou prošel i sportovní areál za budovou. Stavba víceúčelového areálu přispěla k rozvoji sportovních aktivit nejen žáků, ale i široké veřejnosti,“ uvedl starosta Hovězí Antonín Koňařík.

O zřízení měšťanské školy v obci se začalo mluvit už v roce 1937. Jednání však provázely neshody, týkající se jejího umístění: dvanáct členů obecního zastupitelstva dokonce žádalo stavět v Huslenkách, které byly součástí Hovězí.

Do dalšího osudu plánované stavby zasáhla válka, a tak byl základní kámen školy položen až v roce 1955. Rozhodnutí o výstavbě budovy, nazývané dnes právem Hovězská krasavice, ale předcházely dramatické okamžiky. „Stavbu se na poslední chvíli podařilo prosadit předsedovi zdejšího národního výboru Janu Matochovi,“ dodal Karel Potocký.