„Mohu potvrdit, že pan Raška zemřel kolem deváté hodiny po dlouhé nemoci,“ uvedla Hana Szotkowská, mluvčí novojičínské nemocnice.

Jednasedmdesáté narozeniny by rodák z Frenštátu pod Radhoštěm oslavil za dva týdny 4. února.

Skokana Jiřího Rašku proslavilo zlato z olympijských her v Grenoblu v roce 1968 a také vítězství na prestižním Turné čtyř můstků.

Raška, který se naposledy z můstku spustil před více než 30 lety při závodech veteránů, svět skoků na lyžích ve skutečnosti nikdy neopustil. Jen se z můstku přesunul pod něj, kde sledoval a pomáhal novým skokanským nadějím.

Vítěz domácí ankety o lyžaře století, který loni v únoru oslavil sedmdesátiny, převzal v říjnu 2011 z rukou prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy.

Město přichystalo Raškovi pietní místo

Krátce poté, co v pátek 20. ledna, obdrželi informaci o úmrtí lyžařské legendy, zasedli na frenštátské radnici představitelé Frenštátu pod Radhoštěm a společně s dalšími spolupracovníky vytvořili jakýsi pracovní tým, který začal organizovat uctění památky Jiřího Rašky. „Jsme domluveni, že přijde syn pana Rašky a bude řešit záležitosti posledního rozloučení,“ sdělila pro Novojičínský deník starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Na radnici ve Frenštátě pod Radhoštěm vyvěsili černou vlajku. „Přichystali jsme pietní místo u pamětní desky Jiřího Rašky v podloubí radnice, v recepci úřadu a informačního centra radnice jsou kondolenční listiny,“ doplnila Zdeňka Leščišinová, kterou odchod, Jiřího Rašky velmi zasáhl. Odešel jí nejen kolega ze zastupitelstva, ale i člověk, se kterým v uplynulém roce intenzivně prožívala jeho únorovou oslavu sedmdesátin a hlavně udělení státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně, které Jiří Raška obdržel 28. října z rukou prezidenta České republiky Václava Klause. Byla to právě ona, kdo Jiřího Rašku na toto vyznamenání navrhla.

ŽIVOTOPIS JIŘÍHO RAŠKY

Narodil se ve Frenštátu pod Radhoštěm ševci Oldřichu Raškovi a už odmalička poskakoval s prkýnkama na nohou v nedalekém lese na Horečkách. A určitě i proto, že při skocích svou dravostí a elegancí připomínal orla, se během svého vojančení v Liberci stal členem slavné reprezentační party trenéra Zdeňka Remsy, které celý skokanský svět tehdy říká Remsa Boys.

Na olympijských hrách v Grenoblu exceluje a získává zlato na středním a stříbro na velkém můstku.

Už za dva roky se koná památné mistrovství světa v Československu, ve Vysokých Tatrách, a Raška je v naší zemi bohem. „V té době byly Tatry doslova obleženy turisty a na Štrbském Plese to vypadalo jako na Václaváku, navíc pro lidi u nás, zvlášť po srpnové okupaci 1968, znamenal sport mnoho." Raškovi, jenž vyhrál před tímto šampionátem šest závodů kategorie dnešního Světového poháru v řadě, prorokuje zlato snad každý, kdo ho jenom třeba náhodně v Areálu snů potká. Na závody samé pak přichází sto tisíc nadšených fanoušků a prostředí vyvíjí na Jiřího obrovský psychický tlak. Osmé místo na středním můstku pro něj bylo velkým zklamáním a ani stříbro na velkém jeho náladu příliš nespravilo.

V dalších letech však Jiří Raška znovu potvrzuje, že skákat umí. Vítězí na Intersportturné 1971, na MS v letech na lyžích 1972 v Planici je bronzový a ve stejném roce na ZOH 1972 v Sapporu pátý na středním můstku. Později vychovává kvalitní skokany jako trenér, ale bohužel od české reprezentace v polovině 90. let odchází dost roztrpčen. Naštěstí však na lyžování nezanevřel a v čase, kdy se rodily tyto řádky, zastává funkci místopředsedy Svazu lyžařů České republiky.

Přehled největších úspěchů
1968: ZOH, Grenoble (Francie), střední můstek, 1. místo
1968: ZOH, Grenoble (Francie), velký můstek, 2. místo
1970: MS, Vysoké Tatry (Slovensko), velký můstek, 2. místo
1970: MS, Vysoké Tatry (Slovensko), střední můstek, 8. místo
1971: Intersportturné, 1. místo
1972: MS, Planica (Jugoslávie), lety, 3. místo
1972: ZOH, Sapporo (Japonsko), střední můstek, 5. místo
2003: Nejlepší lyžař naší země 20. století, 1. místo

Zdroj: http://www.sportovci.cz