Tento masožravý pták už ale není chráněn. Může se tedy střílet. A rybáři tak od státu neuvidí za napáchané škody ani korunu. Problém budou mít zejména majitelé chovných rybníků.

„Někteří na náhradách vydělali slušné peníze, protože nikdo nedokáže spočítat, kolik ryb ve skutečnosti skončilo v žaludcích kormoránů," poznamenal hospodář místní organizace Českého rybářského svazu ve Vsetíně Zdeněk Žáček.

Některé řeky a potoky na Vsetínsku jsou už zcela bez ryb. Přestože ale šupináče každoročně do vody vysazujeme a staráme se o ně, nejsou naším majetkem. Patří státu. Za úbytek tedy nebýváme na rozdíl od chovatelů odškodňováni," vysvětlil Žáček.

Náhradu by mohli rybáři žádat po myslivcích. „Kormorán je teď lovná zvěř, takže za škody jsou zodpovědní nimrodi. Co bychom si na nich ale vzali. Jsou na tom stejně jako my," usmál se hořce hospodář vsetínského rybářského svazu.

V předcházejících letech na řece Bečvě hodovalo v zimních měsících na tři sta masožravých ptáků. „Vody nám už vyžrali, takže letos byl od nich klid. Létají za žrádlem a na Valašsku už žádné není," poznamenal jednatel okresního mysliveckého spolku se sídlem ve Vsetíně Jan Janoušek.

Upozornil, že stát skutečně počítá s tím, že by rybářům propláceli škody. „Podle úředníků z ministerstva životního prostředí je to zvykovém právo, podle mě nesmysl. Zvířata migrují, jsou chvíli tady, chvíli jinde," řekl Janoušek.

Ekologové konec ochrany kormoránů očekávali. „Tlaky na to byly velké a je pravda, že jejich počet je v současnosti takový, že není potřeba je chránit. Za deset let se může samozřejmě situace výrazně změnit," přiblížil ornitolog Miroslav Dvorský.

Kormorána zařadili odborníci na seznam chráněných druhů na přelomu 80. a 90. let, což odráželo stav jeho populace na území Česka, kde se vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár. V současnosti hnízdící populace čítá asi 300 párů, což je podle ministerstva počet velmi malý, avšak při jarním a podzimním tahu se v tuzemsku pohybují tisíce párů z jiných částí Evropy. Dalších 8 až 10 tisíc těchto ptáků v Česku ročně zimuje.