Podle sklářů je ale proces prodeje zbytečně zdlouhavý. Bojí se ztráty svých zákazníků

„Myslím si, že podnik má budoucnost. K podání nabídky mě více než byznys, vedlo spíš srdce. Chceme-li totiž zachovat tradiční výrobu skla, musí se podniku ujmout někdo, kdo má ke sklu či k regionu vztah,“ řekl Novosad.

Podle dostupných informací chce Novosad, spolu s bývalým ředitelem Crystalexu Miroslavem Šebestou, získat také závod v Novém Boru, kde plánují zaměstnat až osm set lidí. V Karolince by mohla najít práci přibližně stovka sklářů. „Oba podniky jsou na sebe vzájemně technologicky navázané. V Karolince mě zaujala především tradiční technika zdobení skla s využitím pantografu,“ vysvětlil Novosad.

Dá se ale očekávat, že zájemců o zkrachovalé sklárny bude více. Při výběru budoucího majitele bude mít tedy zřejmě velkou váhu kupní cena. Jak velkou finanční částku za sklárny v Novém Boru a Karolince nabídl, nechtěl však František Novosad upřesnit. „Nabídl jsem tolik, kolik si myslím, že bude firma schopna vyprodukovat,“ poznamenal pouze Novosad. S tím, že je třeba brát v úvahu desítky milionů, které si v prvních měsících vyžádá případný opětovný rozběh sklárny.

Potenciálního zájemce z pochopitelných důvodů velmi vítají sami karolinští skláři. Přestože se většina z nich patří nyní do řad žadatelů o zaměstnání na úřadě práce, podle šéfky odborové organizace skláren Karolinka Heleny Langrové, jsou skláři připraveni do práce se vrátit. „Pokud by se podařilo fabriku prodat, obnovit výrobu by nebyl velký problém. V Novém Boru je stále dost zásob polotovarů, my bychom jen nakoupili vosk a můžeme vyrábět,“ zhodnotila Langrová.

Celý proces prodeje je ale z pohledu sklářů zbytečně zdlouhavý. „Nejdříve jsme čekali na vyhlášení konkurzu, teď se zase do poloviny dubna budou prověřovat přihlášené pohledávky. Je to strašně pomalé,“ postěžovala si odborářka. „Přitom jde lidem o práci a zákazníci také nebudou na obnovení výroby čekat věčně. Zbytečně se to zdržuje,“ dodala Langrová.

Také starosta Karolinky Tomáš Hořelica je prozatím v otázce možného nového majitele opatrný. „Od vyhlášení konkurzu uplynuly teprve necelé dva týdny. Prodej společnosti je nyní v režii zvolené poradenské firmy a konkurzních správců,“ mírnil optimismus Hořelica.

Podle něj je nejprve důležité stanovit konkrétní podmínky prodeje společnosti či jejích jednotlivých částí. „Tyto podmínky budou známy možná tento či už příští týden,“ odhadl starosta. Odkupní nabídky možných zájemců je pak podle něj možné očekávat v průběhu měsíce či šesti týdnů. „Zájemci se totiž určitě nejprve budou chtít seznámit se všemi podklady a ekonomickou situací jednotlivých závodů,“ nabádal k trpělivosti Hořelica.

Na prodej Crystalexu, pod který karolinské sklárny patří, dohlíží poradenská společnost Deloitte Česká republika. Konkrétní termíny ani podmínky, za kterých by společnost mohla připadnout novému majiteli, však prozatím známy nejsou. „V zájmu všech je získat nového vlastníka co nejrychleji,“ řekla pouze insolvenční správkyně Marcela Marešová.