„Pojďte dolů,“ skandovali zaměstnanci skláren před budovou vlády. Její členové se ale s protestujícími skláři nesetkali

Hlasitým pískáním a řadou jadrných hesel na transparentech chtěli skláři znovu upozornit vládu na současnou neutěšenou situaci ve skupině BCT. Například zaměstnanci v Karolince jsou už druhý měsíc bez mezd. „Přitom výplaty máme v obou dvou měsících zúčtované, ačkoliv jsme fakticky nedostali ani korunu. Nemáme proto možnost dosáhnout ani na státní sociální podporu,“ vysvětlila šéfka odborové organizace v Karolince Helena Langrová.

Šesticí transparentů se vybavila také výprava z Karolinky. „V jednom z nich jsme například upozorňovali na to, co vše už náš podnik od svého založení přežil, ale že zřejmě nepřežije současnou vládu Mirka Topolánka,“ přiblížil Jan Solanský, místopředseda sklářských odborů v Karolince a vedoucí včerejší výpravy do metropole.

Další transparent připomínal, že od roku 1861 do roku 2008 se Karolince říkalo Město skla. „Od tohoto roku by se to ale mohlo změnit na Město nezaměstnaných,“ komentoval Solanský.

Před budovou vlády strávili skláři necelé dvě hodiny. Premiér Miroslav Topolánek ani nikdo jiný z vlády se však s demonstrujícími nesetkal. Přestože vládní kabinet měl v tu dobu zasedání. Nepřišel ani ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, i když jej skláři podle svých slov na demonstraci zvali. Proč se skláři nepřišel promluvit, se redakci Valašského Deníku nepodařilo zjistit. Mobilní telefon nezvedal a nereagoval ani na SMS zprávu. „Je hanba, že se z toho domu za námi za celou dobu demonstrace nikdo neobjevil,“ ohodnotil chování vlády senátor Jaromír Štětina, který demonstraci navštívil.

Přesto alespoň výprava z Karolinky ojížděla podle slov Jana Solanského z demonstrace s dobrými pocity. „Byla to dobrá akce. Teď uvidíme, jestli z toho něco bude nebo ne,“ hodnotil Solanský. Další posun ve vývoji v BCT má přinést dvanáctý březen, kdy se očekává vyhlášení konkurzu. Poté by mohl firmu odkoupit nový zájemce.