Většina z nich chce přitom pohodlně parkovat co nejblíže centru města. Následné problémy se snaží na místě řešit strážníci, kteří mají jako jedni z mála přehled, kde se zaparkovat ještě dá. Situace se v sezoně opakuje vlastně víkend co víkend. „Musím říct, že jenom dostat se v sobotu do Rožnova od Meziříčí bývá kumšt. A zaparkovat u skanzenu je v sobotu prakticky nemožné,“ podotkl například Jiří Kašpar ze Vsetína.

Velkou práci zde zastávají posílené hlídky městských strážníků, které neustále monitorují stav na všech odstavných parkovištích ve městě. „Například loni během Starodávného jarmarku jsme měli v ulicích pět hlídek. Strážníci pracují i na křižovatkách a usměrňují provoz,“ vysvětlil ředitel městské policie Daniel Vašut. Zácpy tvoří podle něj především ti, kteří třeba půl hodiny krouží kolem a hledají místo k zaparkování co nejblíže skanzenu.

„Víkend co víkend je to stejné. Snažíme se je přesvědčit, že pár metrů odsud jsou parkoviště, kde mohou auto nechat. Většina řidičů to hodnotí naštěstí kladně,“ konstatoval ředitel. Rožnov v současnosti disponuje hned několika velkokapacitními parkovacími plochami. K dispozici je například parkoviště u koupaliště pro 200 až 300 aut.

„Pokud je ale hezké počasí, nemůžeme s ním příliš počítat pro návštěvníky muzea,“ vysvětlil Vašut. Další parkoviště jsou k dispozici u budov městských úřadů, u polikliniky a kina. Velké parkoviště se 124 místy je také přímo v areálu skanzenu v Mlýnské dolině. „Patnáct parkovacích míst máme k dispozici pro postižené přímo na dvoře strážnice,“ doplnil. Nejproblémovějším časem pro zaparkování v Rožnově je klasicky sobotní dopoledne. Do centra totiž vyrážejí také místní za svými nákupy a občas se mezi návštěvníky zaplete i svatba.

„Parkování je tu opravdu hrozné. Jako domorodec přijedu za nákupy a není kde auto odstavit. Je to nepříjemné,“ posteskla si například Radomíra Kedroňová z Dolní Bečvy. Místní naštěstí už situaci znají, proto o víkendech do města raději autem nejezdí. Plno bude v okolí skanzenu také o tomto víkendu, kdy se do Rožnova sjedou návštěvníci a účinkující festivalu Romská píseň.