O prvním srpnovém víkendu se příchozí zaposlouchají do melodií a rytmů slovenského folkloru. „Již po devatenácté přivítáme účastníky Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát,“ uvedla mluvčí muzea Pavlína Polášková.

Na pódiích vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, i špičkové soubory a sólisté ze Slovenska a také krajanské soubory a lidové hudby z Chorvatska, Maďarska, Polska a Srbska. „Netradiční, zmenšený pohled na pestrost slovenského lidového kroje budeme moci pozorovat na výstavě s názvem Krojované miniatury,“ upozornila Polášková.

Nevšední atmosféru Starodávného jarmarku budou moci návštěvnici zažít druhý srpnový víkend. Do areálu Dřevěného městečka zavítají prodejci jarmarečního zboží, kejklíři, žongléři, skupina historického šermu a vodník Rambousek. Chybět nebudou historické kolotoče a houpačky, střelba z kuše, chůdy, šipky, siloměr, soutěže a tvůrčí dílny. V bohatém programu vystoupí skupiny AG Flek, Nadoraz, Ptačoroko, Camerata, Calata, Navalentym, cimbálové muziky Radegast a Bača.

Netradiční zážitek přinese i třetí srpnová sobota. „Po devíti letech jsme do programu zařadili pořad Velké prádlo, zaměřený na prezentaci nelehké práce žen, které bez vymožeností moderní doby dbaly o čistotu a vzhled oděvů,“ připomněla Polášková. Po celý den budou muzejní pradleny předvádět ukázky starobylých a mnohdy i zapomenutých způsobů péče o oděvní součástky. Práci pradlenkám zpříjemní vyhrávání Hudců z pasek, vystoupí i soubor písní a tanců Javořina z Rožnova pod Radhoštěm.

Podívejte se na ilustrační fotografie z Valašského muzea v přírodě

V sobotu 26. 8. budou k vidění dnes již zapomenutá řemesla: výroba metel, pletení ošatek a výroba a zdobení dožínkových věnců. „Ochutnáme sváteční koláče spolu se sladkou prosnou kaší. Dožínkami nás provede národopisný soubor Závršan z Nedašova,“ řekla mluvčí. Hosty z Frenštátu pod Radhoštěm pak v muzeu přivítají v neděli 27. 8. v pořadu Z druhé strany Radhoště.