Stejně jako jiné podobné instituce, také rožnovský skanzen má za sebou náročný rok poznamenaný epidemií Covidu-19. Dlouhých pět měsíců bylo kvůli platným vládním nařízením muzeum zcela uzavřené.

„A také v době, kdy uzavřené nebylo, byly velké akce a programy výrazně omezené. Některé výchovně-vzdělávací jsme museli úplně zrušit. Musela se dodržovat přísná hygienická opatření. Vyplynulo z toho, že nám dramaticky poklesla návštěvnost,“ hodnotí minulou sezonu Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě, pod něž Valašské muzeum v přírodě spadá.

NÁVŠTĚVNOST KLESLA O TŘETINU

Zatímco v roce 2019 zavítalo do skanzenu rekordních 364 tisíc návštěvníků, vloni to bylo „jen“ 227 tisíc lidí. Přesto zůstává Valašské muzeum v přírodě druhým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v celém Zlínském kraji.

Podle Ondruše však pracovníci skanzenu i přes přísná protiepidemická omezení projevili značnou kreativitu.

„Když už jsme museli rušit velké a dlouho dopředu připravované pořady, nachystali jsme celou škálu alternativních menších drobnějších pořadů. Mnohdy netradičních, kdy se návštěvníci dostali i tam, kde se za běžného provozu podívat nemohou,“ připomněl ředitel.

LIBUŠÍN ZNOVUZROZENÝ

Od listopadu loňského roku se také činnost rožnovského skanzenu výrazněji přesunula do online prostředí. Vznikly zvykoslovné cykly, videoprezentace řemesel či tradičních receptů.

Mezi významné události, které se v muzeu uskutečnily, patřilo zářijové uložení ostatků Dany Zátopkové na Valašský Slavín, zahájení výstavy Pod ochranou svatého Josefa v Panské sýpce a především slavnostní otevření obnovené národní kulturní památky Libušín na Pustevnách.

Slavnostní otevření nové cyklostezky mezi Brankami a Poličnou na Valašskomeziříčsku v pátek 29. května 2020.
Branky s Poličnou pojí nová cyklostezka, v plánu je brzké prodloužení do Polic

„Více než měsíc zde pak probíhaly prohlídky pro veřejnost, které se setkaly s velkým zájmem. Libušín navštívilo více než dvacet tisíc lidí,“ připomněl Ondruš.

Na otevření Libušína navázalo zahájení výstavy Libušín znovuzrozený v rožnovském Sušáku a také vydání stejnojmenné knihy.

„Dostalo se nám také prvního ocenění Grand Prix Patria Nostra, letos mámo políčeno – a víme, že už jsme nominováni – také na cenu Gloria Musealis. Výsledek se dozvíme 17. června,“ uvedl Ondruš.

SEZONU ZAHÁJÍ SVATOJÁNSKÝ VEČER

Prvním velkým pořadem, který se letos uskuteční na půdě Valašského muzea v přírodě, bude Svatojánský večer (18. 6.). V létě se pak uskuteční tři velké folklorní festivaly.

„V tuto chvílí jsou potvrzené Rožnovské slavnosti (2. - 4. 7.), potvrzená je od pořadatelů také Romská píseň (24. 7.) a rovněž Jánošíkův dukát (6. - 8. 8),“ vyjmenoval Jindřich Ondruš.

Z dalších letních pořadů se připravuje program Národní muzeum v přírodě se představuje (5. 7.), Zvonečkový jarmark (10. -11. 7.), Anenská pouť (25. 7.), Dny řemesel a setkání kovářů - 30. ročník (31. 7.-1. 8.), Starodávný jarmark (14.-15.8.).

„Zpestřením hlavní sezóny bude například prázdninové hraní a tvoření, čtení pohádek, bylinkové procházky ve Valašské dědině, prohlídka pro rodiny s dětmi S písničkou Valašskou dědinou či příběhová hra v Dřevěném městečku,“ pozval dále generální ředitel muzea v přírodě.

SLAVNOSTI ZPESTŘÍ ONDRÁŠ I SOUTĚŽ V ODZEMKU

K největším akcím budou patřit zmíněné Rožnovské slavnosti, uskuteční se už 41. ročník. Na festivalu se představí tuzemské folklorní soubory a interpreti.

Pozvání přijal Vojenský umělecký soubor Ondráš, který v neděli 4. 7. ve 20 hodin vystoupí s pořadem Ondrášovské putování. Součástí festivalu bude vystoupení soutěžících v tradiční škole valašského odzemku.

Těšit se můžeme na připomínku osobností Valašska a jubilujících souborů. Festival doprovodí výstava fotografií.

MÍRNÉ ZDRAŽENÍ, ALE VÍCE VOLNÝCH VSTUPŮ

Návštěvníci mířící do Valašského muzea v přírodě musí letos počítat s tím, že si mírně připlatí. Zdražení se týká vstupu do areálu Dřevěného městečka.

Cena se zvyšuje o 20 korun, tj. dospělí zaplatí 120 korun, děti 60 korun a rodinné vstupné činí nově 240 korun.

Cena okružní vstupenky – dospělí: 220 Kč, děti: 160 Kč, rodinné: 440 Kč.

Na velké akce a festivaly se podle vedení muzea vstupné zvyšovat nebude.

Jistou kompenzací zdražení je letošní další novinka: volné muzejní čtvrtky. Ty znamenají, že vždy první čtvrtek v měsíci (od května do září) je volný vstup do všech areálů muzea. Vedení skanzenu se v tomto nechalo inspirovat nabídkou jiných velkých a úspěšných západoevropských muzeí. Podle ředitele Jindřicha Ondruše tím skanzen zároveň reaguje na možné zhoršení sociální situace některých rodin.

„Za jistých okolností návštěva muzea pro celou rodinu nemusí být úplně levná záležitost. Je tedy možné se k nám jednou za měsíc dostat zdarma. Je to také příležitost pro seniory a krok k přiblížení muzea všem širokým sociálním skupinám obyvatel,“ vysvětlil Ondruš.

Pozorování částečného zatmění Slunce na valašskomeziříčské hvězdárně 20. března 2015, Měsíc tehdy zakryl 70 procent slunečního disku.
Valašské hvězdárny zvou na potemnělé Slunce, nabízí pozorování i odborný výklad

Podobně jako v předchozích letech bude také letos volný vstup i na pořad Běh rodným krajem Emila Zátopka (18. 9.), děti mohou zdarma na Podzimní putování s broučky (24. 9.) a Mikulášský podvečer (5. 12.).

Další novinkou letošního roku je možnost pořídit si vstupenky do Valašského muzea v přírodě (a také do Muzea v přírodě Vysočina) v elektronické podobě přes internet. Jiným novým prvkem, který návštěvníci ocení, jsou popisky s QR kódy na historických objektech muzea.

Po jejich načtení do mobilu lze listovat historickými fotografiemi vztahujícími se k danému konkrétnímu objektu. Spuštěná je anglická mutace webových stránek pro zahraniční návštěvníky.

V platnosti zůstává permanentka do všech areálů muzea za 450 Kč pro 10 jednorázových vstupů. Akceptujeme nevybrané permanentky z roku 2020.

Vstup na výstavy je zdarma v ceně vstupenek do jednotlivých areálů. Nově poskytuje muzeum slevu držitelům karet Beskydy Valašsko Card, Rožnov Card a Regionpartner.