Kdo se ale probojuje za brány dřevěného městečka, má vyhráno. Řemeslníci zde nabízejí tradiční valašské zboží, pekaři koláče, řezníci zabíjačkové speciality a kuchaři se předhánějí v tom, kdo má nejlepší guláš. Kdo chtěl alespoň na chvíli uprchnout předvánočnímu shonu, ve skanzenu se mu to podařilo.

„Jezdím sem každý rok, protože ve městě je předvánoční čas hlavně o stresu. Ve skanzenu ale vysadím a uvědomím si, o čem hlavně mají svátky být. O klidu," vyznala se Marta Ševčíková, která na jarmark přijela z Ostravy.

Dřevěné městečko obcházel celý den Mikuláš, který obdarovával děti. Po skanzenu ale také pobíhali rozjívení čerti, jejichž snaha kolemjdoucí vyděsit se naštěstí míjela účinkem. A chybět nemohly ani Lucky, ty étericky vyháněly husími křídly z lidí zlé duchy.

Zvědavci, kteří se chtěli podívat, jak slavili Vánoce naši předkové, navštívili chylupy, v nichž kamna hřála, setnice byla poklizená a stůl nachystán ke slavnostní večeři.

„Musely to být těžké časy, ale mám pocit, že lidé k sobě měli blíž. Neuzavírali se tak do sebe, je to vidět i na tom, jak stavěli chalupy," řekl Jakub Novotný z Nového Jičína.

Jarmark ve skanzenu ale nebyl jen o nákupech a tradici. V kostelíku svaté Anny se konal koncert z barokních kancionálů nebo hudba starých mistrů v podání komorních žesťů. V Janíkově stodole mohli lidé obdivovat dovednost folklorních souborů.

„Moc se mi tu líbilo. Byla jsem na dvou koncertech, nakoupila netradiční dárky pro přátele, například dřevěné formičky na cukroví, ponožky z ovčí vlny či kované svícny," řekla Anna Košcová z Frenštátu pod Radhoštěm.