Vítězslav Koukal, který na konci srpna také oslaví osmašedesáté narozeniny, opouští ředitelské křeslo ve skanzenu po třinácti letech. Odchod do důchodu oznámil veřejnosti uplynulou neděli při závěrečném galaprogramu mezinárodního festivalu Jánošíkův dukát, který se konal ve skanzenu v Dřevěném městečku. „Více než třináctileté působení v muzeu pro mne bylo velmi krásné. Chtěl bych poděkovat všem spolupracovníkům a kolegům, kteří společně se mnou budovali jednu z nejkrásnějších národních památek u nás," uvedl Vítězslav Koukal.

Podle svých slov odchází s vírou, že se do muzea bude vracet už jako návštěvník festivalů a pořadů, které pracovníci skanzenu připravují.

Nového šéfa valašského muzea jmenuje ministryně kultury Alena Hanáková. První výběrové řízení na tuto pozici ředitele se událo vloni na podzim. Nebylo ale úspěšné. „Přijali jsme osm přihlášek. Jedna byla na základě žádosti uchazeče následně z projednávání stažena," přiblížila tehdy Andrea Ulagová z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva kultury. Do druhého kola výběrového řízení podle ní postoupilo sedm uchazečů. Žádný z kandidátů ale hodnotící komisi nepřesvědčil a žádného tedy nedoporučila.

Druhé výběrové řízení se uskutečnilo na začátku června letošního roku v Praze. V konkurzní komisi, která byla poradním orgánem ministryně Hanákové, zasedl také rožnovský radní a předseda České národopisné společnosti Daniel Drápala a starostka Rožnova Markéta Blinková. „Z šesti uchazečů, kteří podali přihlášky, se jich k pohovorům a testům dostavilo pět. Komise doporučila paní ministryni jednoho kandidáta," popsala průběh výběrového řízení starostka Blinková s tím, že uchazeči byli velmi dobře připraveni.

Všichni měli podle ní kvalitně zpracované materiály týkající se koncepce a rozvoje muzea, jeho financování a spolupráce s dalšími profesními organizacemi nebo městem Rožnov.

Vítězslav Koukal nastoupil do funkce ředitele Valašského muzea v přírodě na začátku května 1999 po Jaroslavu Štikovi. Za dobu jeho působení se podařilo vybudovat zejména nový vstup do muzea – takzvaný Sušák, s pomocí peněz z Norských grantů dobudovat Valašskou dědinu, vybudovat depozitář a konzervátorské pracoviště ve Frenštátu pod Radhoštěm. Poslední akcí je generální oprava Jaroňkovy galerie, která bude dokončena do konce srpna 2012.