Po letech, kdy vlekaře děsila omezení kvůli covid-19, se letos potýkají s drahými energiemi. A růst cen zlomil Razule pomyslný vaz.

„Údržba sjezdovky Razula je s ohledem na délku jeden kilometr velmi nákladná a provoz býval v posledních letech ztrátový,“ řekla Martina Žáčková, mluvčí Resortu Valachy Velké Karlovice, jehož je ski areál součástí. Ladem ale sjezdovka ležet nebude.

„Ponecháme ji k volnému využití na vlastní odpovědnost skialpinistům, kteří ji i v minulých letech vyhledávali. Navíc zde bude pro zájemce nabízet lekce skialpů naše Lyžařská škola Razulák,“ dodala Žáčková.

Zasněžování na sjezdovce Horal v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.
Sněžná děla spustili v Karlovicích i na Stupavě. Skiareály využily první mrazy

Ski areál Razula je součástí Resortu Valachy. Tvoří ho tři sjezdovky s šesti vleky o celkové délce dva kilometry. Zatímco na sjezdovkách Horal a Galik u stejnojmenných hotelů se lyžovalo už v minulém století, hlavní sjezdovka Razula byla v roce 2003 vystavěna zcela nově.

Oblíbená sjezdovka se řadila mezi nejdelší lyžařské svahy v regionu, díky většímu sklonu ji využívali především zkušenější lyžaři, kteří zavítali do Velkých Karlovic.

Její délka čítala tisíc metrů, převýšení bylo 210 metrů a obtížnost měla značenou červenou barvou. Na vrchol lyžaře vyvezla kotva, po sjezdu se mohli občerstvit v oblíbeném bistru, u parkoviště pak našli i půjčovnu zimního vybavení a skiservis.

Budoucnost s otazníkem

„To, že letos bude Razula mimo provoz, do budoucna určitě neznamená, že sjezdovka úplně skončí. Hledáme model, jak ji dál smysluplně provozovat. Důležitý také bude vývoj cen energií v budoucnu,“ doplnila Žáčková.

Kupte si sjezdovku nebo aspoň rolbu

Ski areál Machůzky ležící půl kilometru od centra Velkých Karlovic vznikl už v roce 1969 a řadil se k nejdelším vlekům v Beskydech i Javorníkách.

Nyní je na tom ještě hůř než Razula. Na internetových stránkách areálu se kromě informace o letošním uzavření objevil i inzerát s prodejem.

Zájemce si tak může koupit dva vleky, zasněžovací systém, osvětlení pro večerní lyžování, veškerou techniku potřebnou pro provoz včetně rolby a sněžného skútru. Nový majitel tak získá 1050metrový vlek s přepravní kapacitou 900 osob za hodinu.