„Koupání ve vodní nádrži Bystřička nedoporučujeme. Zaznamenali jsme překročení limitní hodnoty ukazatele sinic,“ prozradila vedoucí odboru hygieny obecné a komunální krajské hygienické stanice Eva Javoříková.

Špatná kvalita vody je na hlavní pláži Bystřičky i u pláže na hrázi. „Voda je zakalená, změnila barvu a důsledkem květnových povodní obsahuje drobná znečištění a plovoucí větve,“ doplnila Javoříková.

Hlavní příčinou množení sinic na přehradě je podle hygieniků dostatek živin ve vodě, které se do nádrže dostávají hlavně ze špatně čištěných odpadních vod přitékajících do nádrže. „Jinými slovy, čím úživnější voda, tím větší počty sinic v ní. Samozřejmě však působí ještě další faktory, kterých je celá řada a rozvoj sinic ve vodě závisí na jejich společném působení,“ objasnila Javoříková.

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči nebo rýma. Záleží na citlivosti jednotlivých lidí. Sinice mohou také produkovat různé jedovaté látky. „Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy. Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy,“ vysvětlila Javoříková.

Pokud sinice netvoří vodní květ, není podle odborníků pravděpodobné, že po jednom vykoupání člověk vážné onemocnění. Hůře jsou na tom alergici. „Mohou se vyskytnout přecitlivělé reakce. Především různé kožní problémy, záněty a alergické reakce očí a spojivek,“ upřesnila hygienička.

close zoom_in Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů či týdnů a samozřejmě i množstvím sinic ve vodě. Vážné poškození zdraví může nastat, pokud koupající polkne vodní květ sinice.

Voda nevhodná ke koupání návštěvníky Bystřičky rozhodně nepotěšila. „Je to škoda. Raději se koupeme v přírodě než na koupališti,“ povzdechla si občasná návštěvnice přehrady Jana Hřibová.

Kvalita vody se zhoršila také ve vodní nádrži v Horní Bečvě. Převážně ve smyslově postižitelných ukazatelích jako je nižší průhlednost vody a změna barvy vody. Naopak nejvhodnější voda ke koupání je na štěrkovišti v Novém Hrozenkově.

Pracovníci hygieny kontrolují kvalitu vody také v koupalištích. Odebírají vzorky bazénové vody namátkově. Kontrolu jakosti bazénové vody u nekrytých umělých koupališť však zajišťují hlavně provozovatelé těchto koupališť. „Kvalita vody v našem bazéně je vynikající. Při její kontrole postupujeme podle stanovené vyhlášky, která se týká obecně všech bazénů,“ reagoval správce vsetínského koupaliště Eduard Holub.