Machová a Jan Vašák předvedou své vrcholné číslo – jak se ze dvou srdcí stane jedno,“ napsali na speciálních webových stránkách hlavní protagonisté silvestrovské svatby ve valašskomeziříčském zámku Žerotínů.

Do velkého sálu je na společnou cestu životem přišla vyprovodit více než stovka hostů.

„Přála jsem si, až mě můj přítel požádá o ruku, abychom se vzali na Silvestra a naše svatba byla jedna velká párty,“ prozradila nevěsta.

Po zásnubách před rokem zbývalo na přípravu silvestrovského obřadu málo času. Nynější termín už si proto na radnici dohodli v dostatečném předstihu.

Zprvu běžná svatba se večer proměnila na párty s názvem Svatební cirkus. Předělem byl městský ohňostroj na nedalekém náměstí, který si mnozí svatebčané nenechali ujít. Slavnostní oblečení poté vyměnili za ležérní kostýmy, vzhledem nebo barvou připomínající svět manéže. Na tanečním parketu se sešli klauni, slon, krotitelé zvířat i samotné šelmy.

„Chtěli jsme, aby hosté zapomněli, že jsou na svatbě, a všechno bylo veselé a barevné,“ vysvětlil ženich.

Ani výběr místa nebyl náhodný. „I když teď žijeme nedaleko Brna, oba pocházíme z Valmezu. V zámku Žerotínů lze uspořádat svatební obřad i oslavu pro celou naši širokou rodinu, přespolní se tady mohou také ubytovat. Odpadá nutnost převozu auty z obřadní síně na hostinu, přitom jsme v samém centru města,“ vyjmenovává Vašák přednosti volby, která podle něj neskrývá jediné „ale“.

Svatby v poslední den roku nejsou právě obvyklé, ale občas se vyskytnou.

„Třeba v roce 2009 jsme na Silvestra v pravé poledne oddávali v zámku Kinských,“ nahlíží do záznamů matrikářka Ivana Kasalová. Zcela nové není ani prostředí, ve kterém se nedělní obřad odehrál.

„Také v zámku Žerotínů už se svatby konaly, i když ne silvestrovské. Tamní velký sál s jevištěm je vhodný pro obřady s velkým počtem lidí,“ potvrzuje matrikářka.