Do vesnice na Valašskomeziříčsku zamířilo v sobotu odpoledne pět jednotek hasičů. Plameny zachvátily prakticky celé obytné podkroví, prostor mezi stropy a také část střechy domu.

Před příjezdem hasičů se z podkroví snažil syn majitelky a jeho přítelkyně vynášet společně věci. Při záchraně majetku se ale oba nadýchali nebezpečných zplodin hoření.

„Oběma se udělalo nevolno, a proto velitel zásahu rozhodl o okamžitém podání kyslíku. Na místo jsme také povolali posádku zdravotnické záchranné služby,“ vylíčil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Lékař si pacienty převzal do své péče a po nutné prohlídce je nechal oba odvézt do nemocnice k dalšímu vyšetření.

Požár se podařilo hasičům zkrotit asi po dvaceti minutách zásahu. Úplná likvidace zabrala další hodinu. „Majitelka domu byla silně psychicky otřesená,“ netajil Mitáček. Požár totiž zničil prakticky celé obytné podkroví i část střechy a učinil dům neobyvatelným.

Proč začalo hořet, hasiči nadále zjišťují. Jednou z možných příčin je vadné technické řešení rozvodů tepla z krbu, který byl v provozu.

Samotná silvestrovská noc však ve Zlínském kraji byla podle policistů i hasičů klidná. Větší množství práce měli ale zdravotníci. Podle mluvčího krajské záchranky Petra Olšana měli zdravotníci téměř sto výjezdů. Pomoc potřebovala řada opilých lidí včetně šesti dětí, zdravotníci pomáhali také u řady úrazů způsobených pády nebo řeznými ranami.

Na chirurgii vsetínské nemocnice ošetřili lékaři dva dospělé, které popálila zábavní pyrotechnika. Zranění ale nebyla devastující.

Jako relativně poklidnou hodnotní silvestrovskou službu také strážníci Městské policie v Rožnově pod Radhoštěm.

„Neměli jsme v podstatě žádný telefonát, kromě jednoho anonymu. Ten mezi desátou a jedenáctou hodinou oznámil, že v ulici 1. máje leží na zemi opilý mladík,“ prozradil ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Hlídka se vydala na určené místo, kde narazila na skupinku slavících lidí. Mezi nimi byl také notně poveselený devětadvacetiletý muž z Valašského Meziříčí, Krhové.

„Vyšlo najevo, že je to stejný muž, kterého strážníci už dříve zvedali ze silnice. Čtyřikrát si lehl na vozovku a auta jej musela objíždět,“ vylíčil Vašut

Podle jeho slov se však muž choval slušně a se strážníky bez problémů mluvil. „Kolegové mu dali napít z termosky trochu čaje na zahřátí. Muž slíbil, že už se vydá domů,“ uvedl Vašut s tím, že při dechové zkoušce dotyčný nadýchal bez dvou setin dvě promile alkoholu.

Méně úsměvnou příhodu zažili rožnovští strážníci krátce před jednou hodinou ranní. Hlídka opět v ulici 1. máje narazila na mladou dvacetiletou ženu sedící na zemi. „Stěžovala si na velké bolesti zad. Proto jsme přivolali sanitku,“ řekl Vašut.

Po příjezdu zdravotníků ale události nabraly nečekaný spád. „Poté, co jsme dívce pomohli do sanitky, ta náhle zcela obrátila a ošetření odmítla. Byla přitom na zdravotníky velmi vulgární. Vzala si svůj batoh a z místa odešla,“ vylíčil nepříjemnou kaňku na jinak bezproblémové silvestrovské noci Vašut.

Petr Jaroš z krajského policejního ředitelství označil letošního Silvestra za jednoho z nejklidnějších vůbec.

„Policisté sice práci měli. Řešili rušení nočního klidu či občanské soužití. To jsou ale běžné věci. Nezaznamenali jsme žádná úmrtí či těžká zranění či vážné dopravní nehody,“ zhodnotil Jaroš.