„Na Slovensko jezdím i třikrát týdně. Bude to spousta kilometrů, času a peněz navíc. Ale tady asi jiné řešení nebylo," posteskl si s pochopením tirák Michal Šrámek.

Oprava sedmikilometrového úseku spolkne přes 90 milionů korun. Práce jsou plánovány do 15. května příštího roku.

Stavba se dotkne nejen řidičů, ale i obyvatel vesnice, provozovatelů rekreačních zařízení a dalších subjektů.

Cestáři v této souvislosti nic neskrývají. Před všechny, kterých se rekonstrukce dotkne, předstoupili s otevřenými kartami. Plánována je totiž také asi desetidenní úplná uzavírka silnice.

Na rozsáhlý zásah do dopravy je tak obec připravena. „Byli jsme vyrozuměni s předstihem. Nutnost opravy chápeme a vítáme ji, i když to přinese řadu potíží," vyjádřil se starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Vesnici prý nezaskočí ani celková uzavírka silnice. Plánována je od 14. května. Trvat by měla asi deset dní. „Přesný termín úplné uzavírky ale ještě potvrzen nemáme," dodal Koňařík.

Už dnes je však radnice připravena na to, že od autobusů, které nebudou moci jet dál, zajistí náhradní dopravu. „Například děti na autobus do školy a pak od autobusu ze školy budeme vozit auty," pověděl starosta.

Náhradní trasy mají již ve Velkých Karlovicích vybrány i pro lékařskou službu. Lidé, k nimž bude cesta po určitou dobu neprůjezdná, tak odříznuti od světa nezůstanou.

Stejně se na situaci dívá i největší provozovatel rekreačních zařízení v oblasti. „Stavební práce jsou nezbytné pro zlepšení komfortu a dostupnosti Velkých Karlovic. Dočasnému omezení provozu rozumíme," pověděla Valašskému deníku tisková mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková.

Také pro resort bylo důležité, že o omezení byl informován včas. Takže se připravil. „Ubytovaných hostů se to výrazněji nedotkne. Spíše vnitřního provozu a logistiky. Například svozu prádla," dodala mluvčí.

Utrpení však bude vykoupeno moderní a hlavně bezpečnější komunikací. „Součástí stavby je kompletní přestavba mostů, úprava krajnic, obnovení a doplnění zabezpečovacího zařízení a další nezbytné práce," poznamenal tiskový mluvčí Ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota.

Finanční náklady pomůže uhradit dotace Regionálního operačního programu Střední Morava. „Pokryje osmdesát procent uznatelných nákladů," dodal Cekota.

Stavební práce budou prováděny za částečné uzavírky silnice. Pro převedení provozu přes jednotlivé mosty vybudují silničáři mostní provizoria. „Při výstavbě mostních provizorií však bude silnice II/487 krátkodobě uzavřena. Maximálně na deset dnů," dodal mluvčí.

Po tuto dobu bude pro osobní automobily a vozidla záchranného systému povolen průjezd po vyznačených náhradních komunikacích. „Pro tranzitní dopravu vyznačíme objízdnou trasu. Z Makova a od Ústí bude pro odbočení do Velkých Karlovic umístěn zákaz vjezdu pro vozidla nad 7,5 tuny. Mimo dopravní obsluhu, autobusy a vozidla Integrovaného záchranného systému," poznamenal Cekota.

Na Slovensko se tak bude možné dostat jen po silnici z Rožnova pod Radhoštěm přes Bumbálku. Další možností je trasa ze Vsetína do Horní Lidče. Odtud buď přes Střelnou, nebo Brumov-Bylnici a Sidonii. Ilustrační foto: Deník