Zatímco loni mírná zima přidělala vrásky pouze provozovatelům lyžařských středisek, ta letošní by podle meteorologů měla být úplně jiná. Bílá a studená. Silničáři jsou na to ale údajně připraveni. „Zákon nám ukládá být v pohotovosti už od začátku listopadu,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Podle jeho slov dokonce vyjely čtyři vozy na silnice už minulý víkend, kdy v některých oblastech napadlo až patnáct centimetrů prvního sněhu. „Veškerá technika je po generálce a posypový materiál máme připraven ve skladech,“ vyjmenoval Kořistka.

„Na Vsetínsko jsme pořídili speciální frézu na odstraňování ledových ploten,“ potvrdil také Bronislav Malý z Ředitelství silnic Zlínského kraje. Na zimu se připravují také ve Valašském Meziříčí. „Máme na starosti na sto šedesát kilometrů cest a chodníků,“ sdělil ředitel tamních Technických služeb Jiří Olivík. Podle jeho slov je připraven harmonogram údržby, který byl projednán s místní radnicí.

„K výjezdu máme připravena tři nákladní auta s radlicí a sypačem, dvě stejně vybavené multikáry, jedno menší chodníkové auto, které má i frézu, také ruční sypač například na lávky přes Bečvu,“ vypočítal Olivík.

Na sněhovou nadílku jsou připraveni také starostové obcí ve výše položených oblastech. „Sice jsme žádné zvláštní přípravy neprováděli, ale věříme, že se nám zimu podaří zvládnout,“ uvedl například místostarosta Velkých Karlovic Jiří Jurečka.

Podle jeho slov se podařilo ušetřit posypový materiál i finanční prostředky minulou zimu. „Na druhou stranu byla obecní pokladna ochuzena o část příjmů kvůli menšímu počtu turistů,“ podotkl místostarosta.

V některých obcích se do zimní údržby zapojují sami obyvatelé.

„U nás stále přibývá lidí, kteří mají například traktory a jsou ochotni s prohrnováním sněhu pomáhat,“ prozradil starosta Hutiska-Solance Vojtěch Pavlica. Podle něj je už na toto pondělí svolána schůzka, na které si rozdělí úseky, které budou udržovat.

„Některá opatření, například prořezávku stromů a keřů u cest, jsme si odbyli už v létě,“ dodal starosta. Mírná zima v loňském roce byla „milosrdná“ také k obecním pokladnám.

„Zatímco běžné náklady na zimní údržby dosahují maximálně půl milionu, loni to bylo pouze dvě stě tisíc korun,“ pochvaloval si Pavlica. Podle jeho slov se za ušetřené peníze spravují v obci silnice a chodníky.